▪️Kırkından sonra - Seda Kağıtcı

Çok ince düşünerek yaşamıyorum artık hayatı, çoğu şeyi oluruna bırakıyorum

▪️Kırkından sonra - Seda Kağıtcı

Çok ince düşünerek yaşamıyorum artık hayatı, çoğu şeyi oluruna bırakıyorum. Biliyorum ki zaman herşeyin en iyi ilacı. Yeter ki benim canım sağolsun, sağlığım ve keyfim yerinde olsun. İnsanın ağzının tadı olmayınca dünyaları da sersen önüne nafile çünkü…

Hayatın senin için kimi iyi, kimi kötü türlü süprizleri varmış. Geç de olsa öğrendim. Önemli olan iyiye de kötüye de eyvallah demesini bilmekmiş. Çünkü hayatta herşey Allah’tan. Bize boyun eğmek kalıyor ve asla isyan etmemek.

Herkese, herşeye evet demeyi de bıraktım çoktan. Eğer içimden gelmiyorsa, istemiyorsam bir şeyi hayır demesini de biliyorum artık. Çünkü kalbim evet demeyince kendimi hem mutsuz ediyorum hem de karşımdaki insana ihanet gibi geliyor isteksiz, samimiyetten uzak davranışlarım.

Yapmacık olmayı oldum olası hem sevmem hem de beceremem. Kızınca bağırıp çağırıp surat asarım, sevinince mutluysam kabıma sığmam adeta, taşarım. Eskiden her doğum gününümde mutluluk dilerdim mumları üflerken, şimdi biliyorum ki, önce sağlık, üçüncü sırada mutluluk geliyormuş. İki ne derseniz? İki huzur!.. Huzur mutluluktan önemliymiş çünkü…

Huzurumu bozanlardan, neşemi kaçıranlardan uzak duruyorum epeydir. Birine bir şeyi artık bir kere söylüyorum. İster anlasın, ister anlamasın kendi bilir. Hayatımdaki insanlar da, kullandığım eşyalar da az ve öz. Kalabalıklar boğuyor artık beni. Fazladan hiç bir şeyin gereği yok yaşamımda. Gözümde değerini yitirmiş insanların da, artık üzerime olmayan ve gardrop bekleyen pantolonların da… Sakinlik istiyorum hayatımda.

Mutluluğun, seni seven insanlar olduğunu kırkından sonra anladım ben ve şunu diyorum artık kendime, mutluluk olmaya can attığın yermiş aslında. Aldığın eşyalar değilmiş seni tatmin eden, doyuma ulaştıran. Sevdiklerinle geçirdiğin o kıymetli zamanlarmış, deneyimlediklerinmiş. Günlerden çok an’lardaymış gerçek mucizeler ve seni gülümsetenler.

Yani diyeceğim o ki bir daha gelmeyeceğiz dünyaya. Kendimizle aramız hep iyi olsun. Kendimizi sevelim, değer verelim, hep başkaları için değil, biraz da kendimiz için yaşayalım. Hayat kısa ve hayat yaşamaya değer, acısıyla da tatlısıyla da…

O zaman şimdi bir pasta koyuyorum ben masaya, bir dilek tutup gözlerimi kapatıyorum ve kendime şahane yıllar diliyorum. İlla bir neden mi olması lazım pasta kesmek ve mum üflemek için?

Yaşıyoruz ya hala en güzel, en özel neden bu!..

Sizin için de bir dilim kesip afiyetle yerim. Hepinize sağlık ve huzur dolu, mutlu günler dilerim.

https://www.linkedin.com/feed/