İyi soru kötü soru olur mu? Bal gibi olur! Hayat cevaplarda değil, sorularda…

Peki bir şeyi öğrenmek istediğimde GPT-4’ü nasıl daha iyi konuşturabilirim?

İyi soru kötü soru olur mu? Bal gibi olur! Hayat cevaplarda değil, sorularda…
İyi soru kötü soru olur mu? Bal gibi olur! Hayat cevaplarda değil, sorularda…

GPT-4’e prompt (istem) yazmanın da bu esas üzerine kurulu olduğunu ilk günden beri konuşuyoruz.

Peki bir şeyi öğrenmek istediğimde GPT-4’ü nasıl daha iyi konuşturabilirim? Hadi gelin, Rowan Cheung’nun yapay zeka kullanımı için verdiği, milyonlarca görüntülenen 10 adımlık tavsiyelerine bir göz atalım:


* Karmaşık bilgiyi basitleştir:
Prompt: Konuyu daha küçük, anlaşılması daha kolay parçalara ayırır mısın?. Kavramı basitleştirmek ve daha ilgili hale getirmek için benzetmeler ve gerçek hayat örnekleri verir misin?

*Bir çalışma programı oluştur:
Prompt :Çalışma zamanımı düzenlemekte yardımcı olmanı istiyorum. Ara verme sürelerini ve pratik egzersizleri içeren bir çalışma programı oluşturabilir misin?

*Ana bilgileri ezberle:
Prompt: Konu ile ilgili en önemli bilgiler, tarihler veya formüller nelerdir? Onları kolayca hatırlamak için bir ezberleme tekniği oluşturmama yardımcı olabilir misin?

*Geri bildirim iste:
Prompt: Tek başıma konu üzerinde çalışıyorum. Çalışmamı gözden geçirebilir ve üzerinde iyileştirme yapmam gereken alanlar hakkında bana geri bildirim verebilir misin?

*Bilgini uygula:
Prompt: Bilgini konu üzerinde bir gerçek dünya problemi çözmek için kullanır mısın? Düşünce sürecini açıkla ve çözümünü paylaş.

*Karşılaştır ve kıyasla:
Prompt: Konsept 1 ve Konsept 2'yi kıyaslayıp ve farklılıklarını ve benzerliklerini daha iyi anlamak için karşılaştırır mısın? Örneklendirerek açıklar mısın?

*Hatalardan öğren:
Prompt: Uygulamayı gerçekleştirirken bir hata yaptım. Yanlış giden şeyi ve gelecekte aynı hatayı yapmaktan kaçınmak için nelere dikkat etmem gerektiğini açıklayabilir misin?

*Başkalarıyla bağlantı kur:
Prompt: Beni konu üzerinde öğrenenlerin ve uzmanların topluluğuyla bir araya getirebilir misin? Bir foruma, sosyal medya grubuna veya bilgimi paylaşıp başkalarından öğrenebileceğim başka bir online topluluğa nasıl katılabilirim?

*Karmaşık metinleri özetle:
Prompt: Konu ile ilgili karmaşık bir makale okumam gerekiyor. Ana noktaları ve metinden alınacakları özetlememe yardımcı olabilir misin?

*Güncel kal:
Prompt: En son gelişmeler ve konu hakkındaki trendler konusunda güncel kalmama yardımcı olur musun? Bilgi sahibi olmak için takip edebileceğim güvenilir kaynaklar nelerdir?
Görsel: Midjourney - Joss8888Esra Şahin Tozak

CoFounder@WPOkulu