‘Hayalhane-i İstanbul’ 90 yıl sonra canlandı

DÖNEMİN MEŞHURLARI DA VAR DEDİKODULARI DA

‘Hayalhane-i İstanbul’ 90 yıl sonra canlandı

Sermet Muhtar Alus’un İstanbul yazılarının tamamı ilk kez 20 ciltlik külliyat halinde Kopernik Yayınları’nca okura sunuluyor. Külliyatı yayıma hazırlayan isimlerden KARAR yazarı Prof. Dr. Alâattin Karaca: “Alus, İstanbul’un mekânlarını, insanlarını, günlük hayatını, geleneklerini, sanat çevresini canlı bir biçimde anlatıyor. ‘İstanbul Ansiklopedisi’ Reşat Ekrem’i İstanbul hakkında en önemli kaynak yapıyordu ama Sermet Muhtar onu aşmakta.

SALİHA SULTAN KARAR

İstanbul aşığı yazar Sermet Muhtar Alus’un 1931-1952 tarihleri arasında pekçok gazete dergide tefrika halinde yayımladığı İstanbul yazıları ilk kez külliyat halinde okuyucuyla buluşuyor. KARAR yazarı Prof. Dr. Alâattin Karaca ve Gulzar Mammadova tarafından yayıma hazırlanan 20 ciltlik külliyatın ilk 11 kitabı Kopernik Yayınları tarafından basıldı.

28kr02-karaca.jpg

Prof. Dr. Alâattin Karaca

Külliyat, 1952 yılında vefat eden Alus’un telif hakkının kalkışının ardından İstanbul yazılarının bütününü kapsayan en kapsamlı çalışma olarak raflarda yerini alıyor. Alus’un yaklaşık bin adet olan İstanbul yazılarından yapılan 40 kadar tematik seçme bugüne kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları gibi çeşitli yayınevleri tarafından okura sunulmuştu. Karaca ve Mammadova tarafından hazırlanan ve nadir fotoğrafların da eşlik ettiği 20 ciltlik ‘Sermet Muhtar Alus Külliyatı’ ise, yazarın bugüne kadar gazete ve dergilerde kalmış bütün İstanbul yazılarını ilk kez bir araya getirmesiyle öne çıkıyor.