Hatay'daki sağlık krizi büyüyor: Uyuz ve bit salgını, temiz su ve hijyenik tuvalet yokluğu...

'TETKİKLER VE AMELİYATLAR YAPILAMIYOR'

Hatay'daki sağlık krizi büyüyor: Uyuz ve bit salgını, temiz su ve hijyenik tuvalet yokluğu...

Karar Gazetesinin haberinde Hatay Depremzede Derneği, 6 Şubat depremlerinin birinci yılı yaklaşırken Hatay’da hâlâ süregelen sorunları raporlaştırdı. Kentte ciddi bir sağlık krizinin olduğunu ortaya koyan raporda; tetkik ve ameliyatların yapılamadığı, uyuz ve bit salgının yaygınlaştığı belirtildi. Ayrıca temiz su ve hijyenik tuvaletin de hâlâ bir sorun olduğu işaret edildi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde 50 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği Hatay’daki saha çalışmalarının sonuçlarını, Hatay Depremzede Derneği raporlaştırdı. Rapor, ağır yıkım yaşayan Hatay’da, sağlık hizmetlerinde hâlâ ciddi sorunların sürdüğünü vurguladı.

Cumhuriyet'ten Merve Kılıç'ın haberine göre; raporda, “Hatay EAH ana binası, yıkılan ve ağır hasarlı aile sağlığı merkezleri (ASM), şehir merkezindeki dört özel hastane işlevsiz durumda. Bugüne dek yıkılan fakat destekle ayağa kalkabilecek sağlık kuruluşlarına destek programı açıklanmadı” denildi.

'TETKİKLER VE AMELİYATLAR YAPILAMIYOR'

Hatay’da yıkılmış olup, onarılan ve güçlendirme yapılan ASM olmadığının tespit edildiği raporda “Hâlâ 3. basamak sağlık kuruluş yok. Defne Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım yatak sayısı, bir elin parmakları kadar. Yan dallar çok eksik. Tetkikler ve ameliyatlar yapılamıyor. Onkoloji hastaları, yapayalnız” ifadeleri kullanıldı.

Raporda aşılama ve gebe takibinin de düzenli yapılamadığı belirtildi.

'UYUZ VE BİT SALGINI DEVAM EDİYOR'

Raporda ayrıca Hatay’da sağlıkla ilgili yaşanan sorunlara ilişkin şu tespitler yapıldı:

  • Uyuz ve bit salgını devam ediyor.
  • Temiz su, hijyenik tuvalet hâlâ sorun.
  • Solunum yolu enfeksiyonları salgın haline gelmiştir.
  • Konteynerleri su basması nedeniyle salgın hastalık riski arttı.
  • Ağır hasarlı binaların enkazı hâlâ kaldırılmamıştır. Tozun içme sularını kirletmesinden kaynaklı asbetoz, mezotelyoma, peritonitis, karsinomatoza riski yüksek.
  • Bulaşıcı hastalıklar artmış durumda.
  • Konteyner kent ASM’lerinde ara ara besin zehirlenmelerine bağlı gastroenteritler izlenmektedir.