1 yıl geçti afetzedeler hâlâ çadıra mahkum

Depremlerin üzerinden 1 yıl geçerken aradan geçen sürede ihtiyaçlar tamamlanamadı

1 yıl geçti afetzedeler hâlâ çadıra mahkum

ANKA

11 ilde yıkıma neden olan 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir yıl geçti ancak bölgede ihtiyaçlar giderilemedi. Hatay Samandağ’da hâlâ çadırda yaşayan depremzedeler kendilerine verilen sözlerin tutulmadığından dert yandı. Çadırlarda ısınamadıklarını belirten afetzedeler kendilerine bir türlü konteyner verilmediğini söyledi. Depremzede Daviya Hüzmeli ise “İki tane çocuğum var çadırım bile yok. Annemlerde, amcamlarda kalıyorum. Çocukları şu an komşulara gönderdim ısınsınlar diye” şeklinde konuştu.

Türkiye, 6 Şubat 2023 tarihinde, saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Ardından saat 13.24’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha meydana geldi. Depremlerde; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elâzığ illerinde resmi açıklamalara göre 50 bin 783 kişi yaşamını yitirdi, 11 ilde 14 milyon kişi etkilendi.

Depremlerin üzerinden 1 yıl geçerken aradan geçen sürede ihtiyaçlar tamamlanamadı. Enkaz kaldırma çalışmalarının hala devam ettiği Hatay Samandağ’da depremzedeler konteyner kentlerde kendilerine yer bulamıyor. Soğuk havada çadırda ısınamadıklarını belirten depremzedeler, bir depremzede çadırında çıkan yangında iki çocuğun yaşamını yitirdiği 4 Ocak’tan bu yana elektrikli ısıtıcı kullanırken de tedirgin.