Aronya..

Aronya, tüm ülkenin aralıksız tüketmesi gereken bir meyve.

Aronya..
Aronya.. Türkiye'nin son bir kaç yılda duyduğu bir meyve aslında. İlk Aronya meyvesini biliyor musunuz anketi yaptığımda bilinirlik, bu platformda bile %30'lar civarındaydı. Şimdi ne durumda bilmiyorum.

Aronya'nın Türkiye getiriliş ve özellikle Yalova Atatürk Araştırma Enstitüsü'nün bu konudaki muazzam çabasını çok iyi biliyorum. Tabiri yerindeyse, ilk fidan ülkeye dikildiğinden beridir de Aronya'nın ülkemizdeki gelişimini takip ediyorum. Şu an gerçekten muhteşem oranlara doğru gidiyor ama Türkiye için gelmesi gereken yerin daha henüz %0.01'ine bile gelmedi.

Sağlık faydası olan ve düzenli tükettiğinizde sağlığınızı iyileştirebilecek bir meyve söyleyin deseniz bana, söyleyebileceğim tek meyve "Aronya". Çünkü bu konuda inanılmaz çalışmalar var. Yani günde 3 tane elma yeseniz olmayacak şeyler, günde 3 avuç Aronya yediğinizde oluyor.

Aronya konusunda kışa kadar her gün bir yazı yazsam, yine de az gelir diyebilirim. Çünkü içerisindeki "antosiyaninlerin" gerçekten ve bilimsel faydaları azımsanabilecek düzeyde değil.

Aronya meyvesi genellikle yaban mersini ile karıştırılıyor. Aronya yaban mersini gillerden ama yaban mersini değil. Yaban mersininin içi beyaz, aronyanın içi de tamamen mor. Daha fazla lif içeriyor, çok ama çoook daha fazla antosiyanin içeriyor. Ve antosiyaninleri vücut tarafından kullanılabilir formda.. Bunu neden diyorum, örneğin patlıcan da antosiyanince zengin. Patlıcanın o siyaha çalan mor rengini antosiyaninler veriyor ama biz o patlıcan tükettiğimizde o antosiyaninlerden faydalanamıyoruz ama aronyanın her şeyinden inanılmaz faydalanabiliyoruz.

Aronya, tüm ülkenin aralıksız tüketmesi gereken bir meyve. Düşük antioksidanlı beslenmemize muazzam faydaları var. İlla tüketmemiz için hasta olmamız gerekmiyor. Çocuklar, gençler, yaşlılar, sporcular, yoğun çalışanlar, kendini yorgun hissedenler, yaşam motivasyonunu kaybetmiş, psikolojik olarak zorlanan herkes ama herkesin tüketebileceği, tüketimi bir yaşam rutini haline getirmesi gerektiği bir meyve aslında.

Ne istiyorum biliyor musunuz? :) Türkiye'nin her yerinde yetişen Aronya meyvelerinden antosiyanin ölçümü yapıp, en yoğun antosiyaninli Aronya acaba ülkemizin hangi bölgesinde yetişiyor, bunu merak ediyorum. Yetiştirilen aronyalar arasında ne kadar fark var, hep bu proje aklımın bir köşesinde. Çünkü ben Kırklareli'de de Aronya yedim, Bursa İnegöl'de de, gidip Tokat'ta da yedim. Hepsi birbirinden farklıydı.

Bu ülkenin her karış uygun tarım arazisine mutlaka Aronya ekilmeli. Çiftçiler kendi ailelerinin geleceği için ekmeliler. O kadar bu meyvenin olması gerektiğini savunan biriyim. Ve bu savunmamı işin ticaretine dayanarak değil, bilimselliğine dayanarak veriyorum. Çünkü şu aşağıdaki makaleleri okuduğumda diyorum ki "Türkiye için bu meyve, İLAÇ". Toplumu kurtarabilecek güçte! Abartmıyorum, gerçekten öyle..

Can KAYACILAR

Biyolog, Davranış Bilimci (Neuroscientist, MSc)

https://lnkd.in/dREEpuS9
https://lnkd.in/dkqu6ES8
https://lnkd.in/d_fWxN_7
https://lnkd.in/dJBrYVgN
Resim önizleme