Ak Mescit'i kızıl bayrak yaptılar

630 UYGUR KÖYÜNE ÇİN İDEOLOJİSİYLE UYUMLU YENİ İSİM

Ak Mescit'i kızıl bayrak yaptılar

Karar Gazetesinin Haberinde Doğu Türkistan’da tutuklamalarla, beyin yıkama kamplarıyla sistemli bir kültür soykırımı yürüten Çin, köy isimlerini de değiştiriyor. ‘Hoca’ kelimesinin geçtiği köylere ‘birlik’, ‘uyum’ gibi rejim onaylı isimler verildi. Ak Mescit ismi Kızıl Bayrak’a çevrildi. Kirli stratejiyle Uygurların hafızasından bin yıllık kadim köklerin kazınmaya çalışıldığı belirtildi.

Doğu Türkistan’da tutuklamalarla, beyin yıkama kamplarıyla sistemli bir kültür soykırımı yürüten Çin, köy isimlerini de değiştiriyor. ‘Hoca’ kelimesinin geçtiği köylere ‘birlik’, ‘uyum’ gibi rejim onaylı isimler verildi. Ak Mescit ismi Kızıl Bayrak’a çevrildi. Kirli stratejiyle Uygurların hafızasından bin yıllık kadim köklerin kazınmaya çalışıldığı belirtildi.

630 UYGUR KÖYÜNE ÇİN İDEOLOJİSİYLE UYUMLU YENİ İSİM

Uygurları yıllardır Kur’an okudukları, sakal uzattıkları gerekçesiyle hapse atan Pekin yönetimi, çocukları eğitim adı altında asimilasyona tabi tutuyor. Zulmü dünyaya haykıran bilim insanları ve yazarlar ise hapse atılıyor. Uygur kimliğini silmek için her yolu deneyen rejimin bu yöndeki bir başka çabası da İnsan Hakları İzleme Örgütü ile Norveç merkezli Uygurlara Yardım Örgütü’nün raporuna yansıdı. Araştırmaya göre Doğu Türkistan’da 630 köyün ismi değiştirildi.

ieaiaieaie.jpg

TABELALARDAN 'MAZAR' GİTTİ 'BİRLİK' VE 'UYUM' GELDİ

öy isimlerinde İslam dinine ya da Uygur tarihine yapılan atıfların ortadan kaldırıldığı vurgulandı. 2009’dan bu yana sürdürülen uygulamada geleneksel bir Uygur çalgısı olan ‘dutar’ ya da türbe anlamına gelen ‘mazar’ gibi ifadeler silindi. Çin Komünist Partisi’nin belgelerinde kullanılan ‘mutluluk’, ‘birlik’ ve ‘uyum’ kelimeleri eklendi. İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Elaine Pearson “Bu, Çin’in İslam’ı terörizmle birleştirme yönündeki çabalarının bir parçası” dedi.

GAZZE'DEN FARKI YOK

Doğu Türkistan’da yıllardır asimilasyon politikası yürüten Çin, kültürel soykırıma devam ediyor. 2009-2023 yılları arasında geleneksel ve dini ifadeler köy isimlerinden çıkarılarak yerine Komünist Parti’nin belgelerinde sıklıkla kullanılan mutluluk, birlik ve uyum gibi sözcükler eklendi. Pekin yönetimin insanlık dışı uygulamaları, Gazze’de İsrail’in yaptıklarını hatırlattı.

ünya, İsrail’in Gazze’de uyguladığı katliamları konuşurken Çin, 1949’da Doğu Türkistan’ı işgal edip bölgeyi “Sincan” (Kazanılmış Topraklar) olarak adlandırdığı tarihten bu yana Müslümanlara yönelik etnik temizlik politikasını sürdürüyor. İşgalden bu yana 20 milyon Türk’ün katledildiği belirtilirken 13 milyon nüfusa sahip Doğu Türkistan günümüzde açık cezaevine dönmüş durumda. Her türlü hakları elinden alınan Müslüman azınlık, dini ve millî değerlerinden uzaklaşması için insanlık dışı zulme maruz kaldı. 2017’den beri bölgede 500 hapishane ve toplama kampı inşa edildi. 1 milyondan fazla Müslüman eğitim adı altında hapsedildi.