Viraja giren otomobil hangi hareketi yapar?

VİRAJA GİREN OTOMOBİL HANGİ KUVVETİ UYGULAR?

Viraja giren otomobil hangi hareketi yapar?

Pek çok araç sürücüleri tarafından viraja giren otomobil hangi hareketi yapar? sorusu soruluyor. Otomobil marka ve modeli fark etmeksizin tüm araç türleri viraja girdiğinde ilk olarak yön değiştirme hareketi gerçekleştirir.

Virajın büyüklüğü önemli olmaksızın araç yönünü henüz viraja girer girmez bulmaya çalışır. Yön değiştirme hareketi ise araç modelinin bir yoldan farklı bir yola dönmesi şeklinde tanımlanabilir.

VİRAJA GİREN OTOMOBİL HANGİ KUVVETİ UYGULAR?

Viraja giren bir araç modeli ilk olarak eylemsizlik durumuna maruz kalabilir. Eylemsizlik gücü ise doğrudan virajın alındığı yöne doğru fiziksel olarak bir direnç meydana getirir. Bu nedenle özellikle yüksek hız üzerinden viraja girilmesi aracın devrilmesine hatta takla atmasına neden olabilir. Aracın virajda yön değiştirmesi doğrudan kuvvet mekanizmasıyla ilgilidir.

BİLİNMESİ GEREKENLER

Aracın virajı dönmesinde dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Bu bakımdan dikkat edilecekler şunlardır;

1-Aracın hızlı bir şekilde viraja girmemesi

2-Viraj durumunun önceden analiz edilmesi

3-Viraj zemin durumunun gözlemlenmesi

4-Viraj keskinliğinin analiz edilmesi

5-Araç emniyet kemerinin viraja girilmeden önce takılması

Tüm bu önemli etkenlere dikkat edilerek viraja girilmelidir.

VİRAJ DÖNÜŞLERİ NASIL YAPILIR?

Doğru viraj alımında ideal sürüş çizgisi dıştan gir- içe kapan ve tekrar dışa açıl manevra şeklinde uygulanabilir. Bir virajı dıştan yani diğer anlamıyla sağa doğru dönen virajlarda yolun soluna doğru yanaşarak sola doğru dönülen virajlarda ise sağa doğru yanaşılması uygundur.

Viraj dönüşlerinde dikkat edilmesi gereken püf nokta ise sürücünün panik yapmamasıdır. Panikleme durumu aracın viraj girişinde takla atmasına neden olabilir. Bu da can ve mal kaybına dahi yol açabilir. Bu nedenle virajlar can ve mal kaybının en sık yaşandığı en riskli bölgelerdir. Viraj dönerken elinizi gazdan çekmemelisiniz. Fren pedalına basmamaya özen gösterin.

VİRAJLI YOL NEDİR?

Virajlı yol özet olarak dönemeç olan ve düz zemin olarak devam eden yollardan sonra gelen ve genellikle keskin yapılı olan dar alandır. Bu nedenle virajlar çoğu araç sürücüleri açısından büyük risk teşkil eder. Özellikle acemi sürücülerin bu alanda kaza yapma olasılığı yüksektir. Çünkü normal sürüşlere oranla virajlı yollar kazalara daha yaygın olarak neden olabiliyor.

VİRAJA HIZLA GİRİLMESİ DURUMUNDA NE OLUR?

Aracın viraja hızlı bir şekilde giriş yapması durumunda ciddi anlamda kaza meydana gelebilir. Bu durumda can ve mal kaybı söz konusu olabilir. Virajdayken gaza pedalına hızlı bir şekilde basılması durumunda merkezkaç kuvvetinin ön lastiklere zorlaması neticesi sonucunda aracınızın önden kayması durumu meydana gelebilir.

ARAÇ VİRAJDA NEDEN SAVRULUR?

Araç modeli virajda savrulması sık olarak meydana gelen durumlardandır. Bu durum daha çok acemi sürücülere bağlı olarak görülebiliyor. Bu durumun ana nedeni ise yüksek hız üzerinden aracın viraja girmesidir.

Bu durum beraberinde aracın fiziksel olarak sarsılmasına neden olabilir. Hız durumuna göre savrulma şiddeti de farklı olabiliyor. Araç modeli özellikle sürtünme gücü yeterli olmaması durumunda dönme yarıçapını büyüterek ilerler.

KARAR