Vatandaşın tek çaresi kredi kartları: Bir yılda yüzde 118'lik artış

Türkiye'nin ana gündemi yüksek enflasyon ve zamlar olmaya devam ediyor

Vatandaşın tek çaresi kredi kartları: Bir yılda yüzde 118'lik artış

Karar Gazetesinin Haberinde Türkiye'nin ana gündemi yüksek enflasyon ve zamlar olmaya devam ediyor. Alım gücü her geçen gün düşerken, vatandaşlar da yaşanan hayat pahalılığı nedeniyle alışverişlerinde kredi kartı kullanmak zorunda kalıyor. Bankalararası Kart Merkezi, ocak ayına ilişkin verilerini açıkladı. Kartlı ödeme tutarı, ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 118 artarak 970,1 milyar lira oldu.

TÜRK-İŞ'in şubat ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre; açlık sınırı 16 bin 257 lira olurken, yoksulluk sınırı 50 bin lirayı aştı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 21 bin 189 TL’ye yükseldi. Vatandaşlar için temel gıda ürünlerini satın almak dahi imkansız hale geldi, hayat pahalılığı her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Artık alışverişler nakit parayla değil neredeyse sadece kredi kartı ile yapılıyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ocak ayında yapılan toplam ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 118 artarak 970,1 milyar lira oldu.