Tanzanya’daki Milas Akıllı Köyü, yaşamları dönüştürmeye devam ediyor

Milas Akıllı Köyü büyümeye devam ediyor

Tanzanya’daki Milas Akıllı Köyü, yaşamları dönüştürmeye devam ediyor

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Koç’un Tanzanya’daki Kichwele bölgesinde IDEA Universal (Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği) işbirliğiyle yaptırdığı Milas Akıllı Köyü, yaşamları dönüştürmeye devam ediyor. 

Muğla'nın Milas Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 22 yıldır görev yapan genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Süleyman Koç, sadece sınırlarımızda değil, uzak coğrafyalarda da yardıma ihtiyacı olanlara umut oluyor. Koç, uzun yıllardır Afrika ülkelerinde hazırladığı projelerle çocuklara ve köylere hayat veriyor. Somali ve Tanzanya’da katkı sağladığı sağlık hizmetlerinin yanı sıra köylere su götüren Koç, suya kavuşturduğu köylerde tarım projelerini de hayata geçiriyor. Tarım projeleri sayesinde çevredeki köylerin de gıda ihtiyacı karşılanmış oluyor. 

Milas Akıllı Köyü büyümeye devam ediyor

Op. Dr. Süleyman Koç’un IDEA Universal (Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği) işbirliğiyle yaptırdığı Milas Akıllı Köyü, yöre halkına sürdürülebilir su, gıda ve enerji sağlıyor. Tanzanya’nın aşırı yoksul Kichwele bölgesindeki akıllı köy projesi, çocuk ölümlerini azaltıyor, gıdaya ve gelire erişimi artırıyor, eğitime katkıda bulunuyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Koç “Milas Akıllı Köy” projesini nasıl hayata geçirdiğini şu sözlerle anlatıyor: “Projeyi hayata geçirirken temiz su, sürdürülebilir tarım, yenilenebilir enerji ve alternatif eğitim imkânları oluşturabilmek için yardım çağrısında bulunduk. Milas Akıllı Köy Projesi ile köye her türlü insani yardımı gerçekleştirmek istediğimizi anlattık. Afrika için yıllardır kalıcı iyilikler oluşturan, merkezi İstanbul'da bulunan ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Hayri Dağlı'nın yaptığı IDEA Universal Derneği ile birlikte sürdürdüğümüz, şu anda hayata geçirmeye devam ettiğimiz ve her biri toplam 120 bin TL’ye mal olacak Milas Akıllı Köy Projesi için 32 bin TL’yi topladık. İlk olarak köyün suyunu çıkardık, depo ve çeşmeleri yaptık. Milas Akıllı Köy Projesi'ne isteyen 10 bin TL verip adına bir çeşme yaptırabiliyor. İlk olarak Milas Sanayi Sitesi esnaflarından Erbil Esenkaya ve eşi Ayşen Esenkaya adına bir çeşme yaptırdık. İnsanlar projeyi öğrendikçe ilgi ve yardımları da artıyor. İnsanlık uğruna bir katkımız ve hizmetimiz olsun diyenleri bu projeye destek vermeye çağırıyorum.

 

Salgına karşı sanitasyon daha da önem kazandı 

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınında, ikinci yılı geride bıraktığımız şu günlerde temiz suyun önemi çok daha iyi fark edildi. Ancak halen dünyadaki 2,2 milyar çocuğun neredeyse yarısı su, gıda, sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlere yeterli seviyede erişemiyor. Ne yazık ki 50'den fazla ülke, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Eylül ayı sonuna kadar koyduğu 'nüfusun en az yüzde 10'unun aşılanması' hedefini tutturamadı. Bu ülkelerin çoğu Afrika'da bulunuyor. Özellikle bu dezavantajlı coğrafyalarda faaliyet gösteren IDEA Universal (Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği), Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda toplumların su, gıda, enerji ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarının sürdürülebilir ve doğa ile uyumlu biçimde giderilmesi için yenilikçi, bilimsel ve etkili programlar üretiyor, uyguluyor ve onları takip ediyor. Kuruluş; Afrika, Asya ve Anadolu’daki inovatif ve sürdürülebilir projelerini “Geleceği dönüştür” mottosuyla tek seferlik ya da düzenli bağışlar sayesinde gerçekleştiriyor. 

IDEA Universal’in geliştirdiği akıllı köy projeleri nasıl oluşuyor?   

IDEA Universal’in (Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği) geliştirdiği akıllı köy projelerinde öncelikle su ve gıdaya erişemeyen dezavantajlı coğrafyalar, saha gönüllülerinin de yönlendirmeleriyle belirleniyor. Sonraki aşamada ortak koordinasyon ve çalışma planı için bölgenin yerel yönetcileriyle iletişime geçiliyor. Her şeyin başı su olduğu için akıllı köyün inşasına su projesiyle başlanıyor. Bölgede yeraltı suyuna ulaşmak için derinliği 70-120 metre arasında sondaj kuyuları açılıyor. Ulaşılan temiz suyun evlere dağıtımı için su kuleleri yapılıyor ve güneş enerjili akıllı pompalar kullanılıyor. Kuledeki su, yerçekimi kuvvetiyle köyün çeşitli yerlerine yapılan çeşmelere dağıtılıyor. Suyun dağıtımından sonra köyün gıda ihtiyacını sürdürülebilir şekilde sağlamak için tarım adımına geçiliyor. Bu kapsamda köy halkına tohum desteği ve sürdürülebilir tarım eğitimi veriliyor. Ve üçüncü aşamada enerji geliyor. Köyde her eve 15 saat aydınlatma sağlayan güneş kitleri sağlanıyor. Su ve elektrik sorunu çözülen köyde çocuklar, su taşıma yolculuklarına ayırdıkları süreyi veya akşamları eğitimlerine veriyorlar. Eğitim adımı da bu sayede sağlanmış oluyor. Tüm bu sürecin sonunda köyler doğa dostu yöntemlerle su, gıda, enerji ve eğitime ulaşıyor. En önemlisi de bu aşamalardan sonra dışarıdan yardıma ihtiyaç duymayan kendi ayakları üzerinde duran akıllı köylere dönüşmüş oluyorlar. Akıllı köyleri günbegün takip etmek de mümkün. IDEA Universal’in sitesinden her an güncellenen etki haritası bölümünden bağışın yolculuğunu, hangi ülkede, hangi köyde, nereye ne yapıldığını takip etmek mümkün. 

Siz nasıl akıllı köy yaptırabilirsiniz?

Bağışçılar akıllı köylerin isterlerse tamamına ya da sadece su, tohum bankacılığı, güneş kiti alanlarından birini seçerek destek verebiliyorlar. Şimdiye kadar 130 köyün dönüşümünü gerçekleştiren IDEA Universal’e siz de destek vererek su ve gıda hayali kuran bir köyü akıllı köye çevirebilirsiniz. Eğer sıfırdan bir proje tercih etmezseniz Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Koç’un Tanzanya’daki Kichwele bölgesindeki Milas Akıllı Köyü’ne de katkı sağlayıp projenin etki alanını artırabilir, onun yaşamları dönüştürmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Koç, uzak coğrafyalarda da yardıma ihtiyacı olanlara umut oluyor.