Spotify dünya genelinde ve Türkiye’de 2021 yazının en çok dinlenen şarkı ve podcast’lerini açıkladı

Türkiye’de ise Merdiven Altı Terapi yaz aylarında ilk sıraya yerleşti

Spotify dünya genelinde ve Türkiye’de 2021 yazının en çok dinlenen şarkı ve podcast’lerini açıkladı

Dünya genelinde Olivia Rodrigo’nun “good 4 u” adlı şarkısı 2021 yazına damga vururken, Türkiye’de yaz aylarına Ezhel’in Bul Beni şarkısı eşlik etti. 2021 yazında dünya genelinde en çok dinlenen podcast yayını The Joe Rogan Experince olurken, Türkiye’de ise Merdiven Altı Terapi yaz aylarında ilk sıraya yerleşti

2021 yazında Spotify’da en çok dinlenen şarkı, 29 Mayıs - 22 Ağustos tarihleri arasında dünya genelinde 600 milyondan fazla dinlenmeyle Olivia Rodrigo’dan “good 4 u” oldu. “good 4 u”, 14 Mayıs tarihinde yayınlandığından beri 18 milyondan fazla çalma listesine eklendi. 2021 yazına dünya genelinde damgasını vuran “good 4 u” aynı zamanda, 325,000’den fazla çalma listesinin adında yer aldı. 

Şimdi bizi dünya genelinde bir yolculuğa çıkaracak Global Top 5 listesine geri dönelim. 2021 yazında global olarak en çok dinlenen ikinci şarkı, Måneskin’den “Beggin’” olurken, Rauw Alejandro’nun “Todo De Ti” adlı şarkısı ise üçüncü sıraya yerleşti. Lil Nas X’ten “MONTERO (Call Me By Your Name)” bu yazın TOP 5 listesinde dördüncü, Doja Cat ile SZA’in birlikte seslendirdikleri “Kiss Me More” ise beşinci sırada yer aldı.

Türkiye’de yaz aylarında yine rap rüzgarı esti. Ezhel’in Bul Beni adlı şarkısı 2021 yazında Türkiye’de en çok dinlenen şarkı olurken, Ezhel’i sırasıyla Sefo’nun Bilmem Mi?, UZI’nin Krvn, Bedo ve Patron’nun Ölebilirim, şarkıları izledi. Edis’in Martılar adlı şarkısı ise listenin beşinci sırasına yerleşerek, 2021 yazının TOP 5 şarkı listesindeki tek pop şarkısı oldu.

Spotify Güney Avrupa Müzik Direktörü Melanie Parejo Spotify’ın 2021 yazına damgasını vuran şarkılar hakkında şunları söyledi: “Yılın belli zamanlarında yayınladığımız pek çok liste gibi her yıl yaz aylarını kapsayan TOP yaz listelerimiz de hem global trendleri hem de her ülkenin kendi müzik kültürünü yansıtıyor. Türkiye’de son yıllarda gözlemlediğimiz rap’in hızla artan yükseliş eğrisinin Türkiye’de 2021 Yazı TOP 20 şarkılar listesine yansıdığını gördük. Türkiye listesindeki rap hakimiyetine ise pop ve indie müziğin yıldızları eşlik ediyor. Diğer yandan Türkiye TOP 20 listesinde sadece iki şarkının yabancı olması Türkiye’nin ne derece güçlü bir yerli müzik kültürüne sahip olduğunu gösteriyor ”.

Yalnızca Spotify’a özel bir podcast yayını olalı henüz bir yıldan daha az olmasına rağmen, The Joe Rogan Experience 2021 yazında Spotify’da dünya genelinde en çok dinlenen podcast oldu. Bu yazın popüler olan diğer podcast yayınları ise şöyle:

Yalnızca Spotify’a özel bir podcast yayını olalı henüz bir yıldan daha az olmasına rağmen, The Joe Rogan Experience 2021 yazında Spotify’da dünya genelinde en çok dinlenen podcast oldu. Bu yazın popüler olan diğer podcast yayınları ise şöyle:

Crime Junkie bu yaz gizem sevenlerin favori yayınıydı ve en çok dinlenen ikinci podcast oldu. Artık Spotify'a özel olan Alex Cooper'ın Call Her Daddy'si bu yazın en çok dinlenen podcast listesinde üçüncü sırada yer aldı.The Daily, yazın en çok dinlenen dördüncü podcast'i olma üstünlüğünü koruyarak en son gelişmelerden haberdar etmeye devam etti. Armchair Expert with Dax Shepard, en çok dinlenen podcast listesinde beşinci sırada yer alarak, bize sadece insan olduğumuzu hatırlatmayı sürdürdü.

Türkiye’de 2021 yazına eşlik eden podcast’ler sırasıyla Merdiven Altı Terapi, Kendine İyi Davran gibi insanın kendi içsel yolculuğuna odaklanan yayınlar olurken, üçüncü sırada ise mitoloji meraklılarına seslenen Mitolojik İnciler yer aldı. 2021 yazına TOP 5 podcast listesinde dördüncü sırada Fularsız Entellik, beşinci sırada Yeşim’in ŞifaEvi gibi yaza anlam katan podcast yayınları eşlik etti.   

Aşağıda ve Spotify'ın blog sayfası For the Record üzerinden 2021 yazının en çok dinlenen şarkı ve podcast listelerimize göz atabilirsiniz. Çeşitli ek materyallere erişmek için BURAYA, Spotify’ın resmi Yaz Şarkıları çalma listesini dinlemek için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

NOT: Tüm veriler 29 Mayıs ile 22 Ağustos tarih aralığı baz alınarak derlenmiştir. 

2021 yazında dünya genelinde en çok dinlenen şarkılar (29 Mayıs – 22 Ağustos tarihleri arasındaki verilere dayanmaktadır):

 1. good 4 u” by Olivia Rodrigo
 2. Beggin’” by Måneskin
 3. Todo De Ti” by Rauw Alejandro
 4. MONTERO (Call Me By Your Name)” by Lil Nas X
 5. Kiss Me More” by Doja Cat, SZA
 6. STAY” by The Kid LAROI, Justin Bieber
 7. Yonaguni” by Bad Bunny
 8. Bad Habits” by Ed Sheeran
 9. Butter” by BTS
 10. Levitating (feat. DaBaby)” by Dua Lipa
 11. deja vu” by Olivia Rodrigo
 12. I WANNA BE YOUR SLAVE” by Måneskin
 13. Peaches (feat. Daniel Caesar & Giveon)” by Justin Bieber
 14. traitor” by Olivia Rodrigo
 15. Qué Más Pues?” by J Balvin, Maria Becerra
 16. Save Your Tears (with Ariana Grande) (Remix)” by The Weeknd
 17. drivers licence” by Olivia Rodrigo
 18. happier” by Olivia Rodrigo
 19. Leave The Door Open” by Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic
 20. Astronaut In The Ocean” by Masked Wolf

 2021 yazında dünya genelinde en çok dinlenen podcast yayınları (29 Mayıs – 22 Ağustos tarihleri arasındaki verilere dayanmaktadır):

 1. The Joe Rogan Experience
 2. Crime Junkie
 3. Call Her Daddy
 4. The Daily
 5. Armchair Expert with Dax Shepard
 6. Gemischtes Hack
 7. TED Talks Daily
 8. Anything Goes with Emma Chamberlain
 9. Audice Wellness Services
 10. NPR News Now 

2021 yazında Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar (29 Mayıs – 22 Ağustos tarihleri arasındaki verilere dayanmaktadır):

1.         Bul Beni - Ezhel

2.         Bilmem Mi? - Sefo       

3.         Krvn - UZI

4.         Ölebilirim - Bedo,Patron                 

5.         Martılar - EDIS             

6.         Dua - Güneş, UZI

7.         ralli - Lvbel C5, Batuflex

8.         Lütfen - cakal 

9.         Umrumda Değil - UZI

10.       Beggin' - Måneskin     

11.       Seni Dert Etmeler - Madrigal          

12.       Barbar - Kaan Boşnak                    

13.       Alaz Alaz - Buray        

14.       Sen Varsın Diye - Yüzyüzeyken Konuşuruz 

15.       Sevmedim Deme - Kurtuluş Kuş, Burak Bulut

16.       Kanunlar Gibi - Derya Uluğ                            

17.       I WANNA BE YOUR SLAVE - Måneskin     

18.       Bonita - Sefo, Reynmen         

19.       Yaz Gülü - Yalın          

20.       Makina - UZI

2021 yazında Türkiye’de en çok dinlenen podcast yayınları (29 Mayıs – 22 Ağustos tarihleri arasındaki verilere dayanmaktadır):

1.         Merdiven Altı Terapi

2.         Kendine İyi Davran

3.         Mitolojik İnciler

4.         Fularsız Entellik

5.         Yeşim'in ŞifaEvi

6.         Barış Özcan ile 111 Hz        

7.         O Tarz Mı?      

8.         Nasıl Olunur

9.         Ceylül Podcast!

10.       Bu Mu Yani?