Risk primi yükselişini sürdürüyor: Son 7 ayın zirvesinde

TÜRKİYE'NİN CDS'İNDE YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Risk primi yükselişini sürdürüyor: Son 7 ayın zirvesinde

Karar Gazetesinin Haberinde Seçimlerin ilk turunun ardından TL döviz karşısında değer kaybederken Türkiye'nin risk primi 700 baz puanın üzerine çıkarak Ekim 2022'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Dağıldığı kesinleşen ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, dün ikinci turda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a desteğini resmen açıkladı. Açıklamanın ardından kur ve risk primi tarafındaki hareketli seyir yeni eşiklerin aşılmasına neden oluyor. Hafta başında bankalararası piyasada Dolar/TL ilk kez 20 seviyesinin üzerini görürken, Türkiye'nin risk primi de bir eşiğin daha üzerine çıktı.

TÜRKİYE'NİN CDS'İNDE YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Ekonomim.com'da yer alan habere göre; Türkiye'nin kredi ödeyebilme durumunu gösteren ve risk primi olarak adlandırılan beş yıllık kredi temerrüt takası (CDS), 14 Mayıs'ta gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası başlayan yükselişini sürdürüyor. Türkiye'nin CDS'i bugün 720 baz puana kadar yükselerek, Ekim 2022 tarihinden bu yana en yüksek seviyesini yeniledi. Uzmanlar, seçimin ikinci turuna kadar risk primindeki yükselişin devam edebileceğini belirtiyor. Türkiye'nin risk primi, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesindeki haftada 5 ay sonra ilk kez 500 puanın altına gerilemişti.