Parti üyeliğini iptal eden edene: e-Devlet kilitlendi

OCAK AYI PARTİLERİN 'ÜYE' SAYISI

Parti üyeliğini iptal eden edene: e-Devlet kilitlendi

Karar Gazetesinin Haberinde Dün cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda sandıktan Erdoğan'ın galibiyeti çıktı. Sonuçların açıklanmasının ardından vatandaşlar siyasi parti üyeliği iptal başvurusunda bulunmaya başladı. e-Devlet üzerinden iptal başvurusunda bulunanlar ise 'yoğun talep' nedeniyle işlemlerini tamamlayamadı.

İkinci tur cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına geçen vatandaşlar Recep Tayyip Erdoğan'la 'devam' kararı aldı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte vatandaşlar, siyasi parti üyeliklerini iptal etmeye başladı.

e-Devlet uygulaması siyasi parti üyeliği iptal başvurusu hizmetinde 'yoğun talep' nedeniyle sıkıntılar yaşandı.

Vatandaşlar 'iptal' için girdikleri sistemde şu ekranla karşılaştı:

İşleminiz devam ediyor, lütfen beklemeye devam ediniz...

Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir...

Bekleme süreniz hizmet veren kurumun işlem kapasitesine göre değişebilir. İşleminiz tamamlandığında, otomatik olarak bir sonraki aşamaya geçeceksiniz.

OCAK AYI PARTİLERİN 'ÜYE' SAYISI

Geçmişte üç aylık verilerle açıklanan fakat 12 Mayıs 2022 itibarıyla her yıl ocak ayının ilk haftasında yayınlanan siyasi partilerin 'üye' sayıları son şekliyle şöyleydi:

AK Parti’nin 12 Mayıs’taki üye sayısı 11 milyon 40 bin 139’du. Geride kalan yedi ayda iktidar partisi üye sayısını 201 bin 91 kişi artırarak toplam 11 milyon 241 bin 230 üyeye ulaştı.

Cumhur İttifakı ortağı MHP’de ise AK Parti’nin tersine üye sayısında azalış kayıtlara geçti. MHP’nin 480 bin 584 olan üye sayısı 16 bin 492 azalarak 464 bin 92 kişiye geriledi.

CHP ÜYE SAYISINI 30 BİNİN ÜZERİNDE ARTIRDI

Mayıs ortasında 1 milyon 339 bin 150’ye sahip olan ana muhalefet partisi, 30 bin 280 yeni üye ile toplam 1 milyon 369 bin 430 üyeye ulaştı.

İYİ PARTİ 48 BİN ARTTIRDI

Millet İttifakı ortağı İYİ Parti’de de üye artış eğilimi sürdü. 7 ay önce yayınlanan verilerde 568 bin 918 üyeye sahip olan İYİ Parti 600 bin barajını geçti. Üye sayısını 48 bin 595 kişi artıran İYİ Parti toplam 617 bin 513 üyeye erişti.