"Para kazandık Onurum ama onu yönetmeyi bilemedik.

İngilizler burayı 1663'te şirketin elinden alarak adını New York olarak değiştirdi.

"Para kazandık Onurum ama onu yönetmeyi bilemedik.
Hollandalı yatırımcıların kurmuş olduğu bir şirket olan Dutch West İndies Company, Hudson Nehri'ndeki ticareti kontrol edebilmek için nehrin güneyindeki adada New Amsterdam adında bir yerleşim kurdu. Bu koloni Amerikan Yerlileri ve İngilizlerin yoğun bir şekilde saldırılarına maruz kalıyordu. Bu saldırılardan korunmak için bir duvar inşa ettiler.

İngilizler burayı 1663'te şirketin elinden alarak adını New York olarak değiştirdi.

İşte Yerliler ve İngilizlere karşı, Hollandalılar tarafından eskinin New Amsterdam, günümüzde New York şehrinde yaptırılan savunma duvarlarının kalıntıları, paranın nabzını tutan dünyanın en ünlü caddesine adını verdi.

hashtagWallStreet bugün iş dünyasının gerektirdiği dayanıklılığı ve stratejik öngörüyü simgeliyor. Bu tarihi cadde, finans merkezleri, Amerikan Menkul Kıymetler Borsası, emtia borsaları, bankalar ve dünyanın dev şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

İkonik Boğa Heykeli ise kararlılığın ve daha parlak bir geleceğe yönelik amansız arayışın sembolü olarak caddeyi süslüyor.

Tıpkı New Amsterdam'daki yerleşimcilerin kolonilerini korumak ve ticareti kontrol etmek için duvarlar inşa etmeleri gibi bana kalırsa bugün girişimcilerin de işlerini korumak ve büyütmek için finansal okuryazarlık temeli oluşturmaları gerekiyor.

Çok sevdiğim bir abim, bir hocam var. 1980 lerde Özal'ın zehir gibi beyinleri, yurtdışında hoca olanları ülkeye geri getirttiği ve üniversite sanayi işbirliği kapsamında güçlü şirketlerin arkalarında devlet desteğiyle yatırım yaptığı günlerde Columbia University'den gelmişti.

Eser Hocam o vakitler hem lokomotif sanayi kuruluşlarının kurulmasına ön ayak olmuş, hem mühendislik fakültesinde hocalık yapmıştı.

Bana söylediği şu cümleyi hep cebimde taşıdım:
"Para kazandık Onurum ama onu yönetmeyi bilemedik. Eğer gençler, hangi meslek olursa olsun üniversiteye harcadıkları emek kadar finans, risk ve para yönetimi öğrenmek için zaman ve enerji harcarlarsa, işlerinden çok daha genç emekli olurlar."

Temel ekonomik göstergeleri farketmek ve bunların ekonomiyi ve finansal piyasaları nasıl etkilediğini anlamak, daha bilinçli iş kararları vermek için bana göre de kilit önemde çünkü bu göstergeler, işletmenizi etkileyen piyasa eğilimleri ve ekonomik döngüler hakkında fikir verebilir, daha gerçekçi riskler almanıza ve kararlar vermenize yardımcı olur.

Misâl ben böylesi bıçak sırtı bir ekonomik ortamda bilgili dostlarımdan, finansal konularının profesyonellerinden bilgi ve fikir almaktan çekinmiyorum.
Bence profesyonel tavsiye almak girişimciler için akıllıca bir hareket çünkü onlar yaygın yahut yanlış mali tuzaklardan kaçınmanıza ve işletmenizin büyümesini sağlayacak stratejik kararlar almanıza yardımcı olabilirler.

Yaptığınız iş, uzmanlığınız, ölçeğiniz ne olursa olsun New Amsterdam'ın dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olmanın temelini atması gibi finansal okuryazarlık yani mali durumunuzu yönetebilmek muhakkak en az uzmanlığınız kadar güçlü büyüme ve istikrarlı bir temel sağlayacaktır.

Onur Küçükkaramıklı

Co-Founder at SONA Underwater Dive Technology
Resim önizleme