Marlon Brando

Marlon Brando neden bir aktörden çok daha fazlasıydı?

Marlon Brando

Marlon Brando yalnız bu yüzyılın en iyi aktörlerinden değil, aynı zamanda şöhretini toplumsal davaları savunmak için kullanan tutkulu biriydi.

Bilenleriniz vardır muhakkak;
1973 yılında, The Godfather ile Oscar'a layık görüldüğünde, törene kendi yerine Amerikan yerlilerinin soykırımını protesto etmek için gönderdiği amatör oyuncu genç kadın, "Ben bir Apaçiyim" diyerek başladığı konuşmanın sonunu Brando'nun Oscar Ödülü'nü almayı reddettiğini söyleyerek bitirmişti.

Marlon Brando neden bir aktörden çok daha fazlasıydı?

Çünkü bana sorarsanız, tanınmış biri olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan bir öncüydü. Sinemaya yaptığı katkıları ve sosyal adalete yönelik tutkulu savunuculuğu ile bu dünyada kalıcı bir miras bıraktı.

1989 yılında Connie Chung'la yaptığı röportajın kısacık sözlerine dikkatle baķınca, her kim olursa olsun, menfaat gözetmeksizin insanlara verilmesi gereken önemin ve samimi takdirin ne demek olduğunu anlatan ifadelere rastlayacaksınız.

Hangi açıdan bakıyoruz ve kimin daha önemli olduğuna kim karar veriyor?
"Ben bu şekilde düşünmeyi sevmiyorum...." diyor.
Bir daha ve bir daha 

Brando bize gerçek büyüklüğünü hem sanat, hem de eylem yoluyla gösteriyor ve bakış açısı zamansız ve evrensel bir gerçeği işaret ediyor:
"Her insan yaşamın içinde benzersiz bir öneme sahiptir."

Onun düşünceleri esasen karşılaştığımız herkesin benzersiz bir hikaye yazdığını hatırlatıyor. İster sahnedeki oyuncu olsun, ister yaşamın içinde herhangi biri farketmez, çıkarsızca takdir edebiliyor muyuz?

İnsanın evrimi burada dile geliyor gibime geliyor benim. Kendi yolunda önemli olan, tanınmayı ve saygıyı hak edenlere karşı tutumlarımız, yaşantımızı zenginleştirmekle kalmıyor aynı zamanda daha şefkatli ve anlayışlı bir toplum yaratmaya sebep oluyor.

Gerçekten merak ediyorum ya siz başkalarına hangi açıdan bakıyorsunuz ve sizin için kimin daha önemli olduğuna kim karar veriyor?Röportajın tamamını arşiv görüntülerinden izledim.
Bu röportaj "Saturday Night with Connie Chung"da yayınlanmış ve daha sonra bir belgesele dönüştürülmüş. Orijinal program süresi boyunca Brando'nun oyunculuk ve kariyeri ile dönemin çeşitli toplumsal sorunları hakkındaki bakış açılarını ele alıyor.
Sosyal meselelere ilişkin görüşleri ve onun her bireyin doğasında var olan değere olan inancını vurgulaması benim gerçekten çok hoşuma gitti.
ilgisini çekenler için link

https://www.splicetoday.com/pop-culture/marlon-brando-saturday-night-with-connie-chung-1989

Onur Küçükkaramıklı

Co-Founder at SONA Underwater Dive Technology