Lohusa’da ‘hormonlar’ bol kahkaha vadediyor

Sinemalarda bu hafta üçü yerli 6 film vizyonda.

Lohusa’da ‘hormonlar’ bol kahkaha vadediyor

Sinemalarda bu hafta üçü yerli 6 film vizyonda. Filmlerde, oyuncu ve senarist Gupse Özay’ın yeni filmi ‘Lohusa’ öne çıkıyor. Gupse Özay, Onur Gürçay, Hazal Türesan, Esra Ruşan, Servet Pandur ve Feri Güler’in rol aldığı film; anneleri, kadınları, kocaları, babaları kısaca herkesi sinemada bir kahkaha şöleni yaşamaya davet ediyor. Özay filmini, “Çok sıcak, çok komik ve çok gerçek” sözleriyle tanımlıyor.

SALİHA SULTAN

Sinemaseverler bu hafta da vizyona girecek birbirinden farklı türde yeni yerli ve yabancı filmlerle buluşuyor. Komediden bilim kurguya, konserden animasyona önemli yapımların vizyonda olacağı haftada, sinemaseverlere farklı dünyaların kapıları aralanacak.

Türkiye’deki sinema salonlarında bu hafta 3’ü yerli 6 film sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor. Türk Sineması’nın başarılı oyuncu ve senaristi Gupse Özay’ın yeni filmi Lohusa bugün itibarıyla vizyona girdi. Henüz vizyona bile girmeden fragmanıyla milyonların hayatına kahkaha katan film, bir anne-babanın, doğumdan sonra yaşadıkları macera dolu 40 günü odağına alıyor. 2024 yılının heyecanla beklenen komedi filmi Lohusa; anneleri, kadınları, kocaları, babaları kısaca herkesi sinemada bir kahkaha şöleni yaşamaya çağırıyor.

Gupse Özay yeni filmini merak edenlere “Çok sıcak çok komik çok gerçek. Uzaktan el ele verip kahkahalar atarak zorluklarımızı aşmaya var mısınız?” diyor. Lohusa’nın senaryosu Gupse Özay imzası taşırken; Arif V 216 ve Görümce gibi Türk Sineması’ndaki önemli filmlerin yönetmenliğini üstlenen Kıvanç Baruönü filmin yönetmenliğini yapıyor.

Muzaffer Yıldırım’ın yapımcılığını üstlendiği filmde Gupse Özay, Onur Gürçay, Hazal Türesan, Esra Ruşan, Servet Pandur, Feri Güler, Birsen Dürülü, Su Şanad, Elif Nur Kerkük, Alper Baytekin, Cihan Albayrak, Zerrin Nişancı, Ceren Morova, Kahraman Sivri, Özen Özkan, Ali Yasin Özegemen, Anıl Altınöz ve Feriha Eyüpoğlu rol alıyor. Bir lohusanın hikayesinin etrafında hem çocuk sahibi olan hem de çocuk sahibi olmayan insanların kendi hikayesinden kesitler bulacağı film, 6 haftada ve 120 kişilik bir ekiple çekildi.

Filmin çekimleri Bebek, Beykoz, Moda, Polenezköy, Topkapı gibi İstanbul’un farklı semtlerinin yanı sıra platolarda gerçekleşti. Filmde lohusa depresyonuna girmeyeceğine emin olan Burcu’nun doğumun ardından bebeğiyle tek başına ilgilenmesi gerekiyor. Uykusuzluk ve hormonlarının değişmesi ise onu bambaşka gerçeklerle yüzleştirirken kendisini birbirinden komik olayların içinde buluyor.

Kardeş Takımı: Haftanın bir diğer yerli komedi filmi “Kardeş Takımı”, anne babalarının aslında birer gizli ajan olduklarını öğrenen kardeşlerin hikayesini anlatıyor. 4 kardeş, evin gizli bölmesinde buldukları süper bilgisayarın da yardımıyla hem ebeveynlerini hem de dünyanın geleceğini kurtarmak için zorlu bir maceraya atılıyor. Fırat Albayram, Ceyda Kasabalı, Çağan Efe Ak, Ecrin Su Çoban, Mehmet Aybars Kaya, Gece Işık Demirel, Mert Denizmen, Gülhan Tekin ve Melis İşiten gibi isimlerin rol aldığı filmi Mustafa Kotan yönetti.

Afacanlar Kampta: Afacanlar İş Başa Düştü’nün devam filmi olan “Afacanlar Kampta”, dedesinin işlettiği çocuk kampında çalışmaya giden Emirhan’ın bu kamp ortamında yaşadığı olaylar etrafında dönüyor. TRT’nin ortak yapımcı olduğu filmin senaryosunu Enes Ateş, Oğuz Ayaz ve Hande Canpolat kaleme alırken filmde Berat Efe Parlar, Bülent Polat, Talha Tosun, Ebrar Alya Demirbilek, Rastin Paknahad ve İrem Tokat rol aldı.

Ördeklerin Göçü: Çocukların ve animasyon tutkunlarının ilgisini çekecek “Ördeklerin Göçü”, New England’dan New York City’ye ve Bahamalar’a doğru göç ederken, aşırı korumacı babalarını hayatlarının tatilini yapmaya ikna etmeye çalışan bir ördek ailesinin hikayesini konu ediyor. Filmde, ördek Yeşilbaş ailesinin planları ters giderken bu süreçte yaşadıkları deneyim onların ufuklarını genişletip, yeni arkadaşlar edinmelerine ve birbirleri hakkında birçok şey öğrenmelerini sağlayacaktır.

Queen Rock Montreal: Haftanın biyografi türündeki müzikal filmi “Queen Rock Montreal”, Saul Swimmer yönetmenliğinde efsane İngiliz rock grubu Queen’in 1981’deki Montreal konserini izleyiciyle buluşturuyor. Konserde Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor ve John Deacon’lı müzik grubu Queen’in “We Will Rock You,” “Somebody To Love,” “Under Pressure,” Bohemian Rhapsody,” “Another One Bites the Dust,” ve “We Are The Champions” gibi unutulmaz hitleri yer alıyor.

Animal Kingdom: Adele Exarchopoulos, Romain Duris ve Tom Mercier’in oynadığı Thomas Cailley yönetmenliğindeki bilim kurgu filmi “Animal Kingdom”, bazı insanların başka hayvan türlerine dönüşmeye başladığı bir dünyada, bir baba ile oğlu arasında geçen bir macerayı beyaz perdeye taşıyor.

KARAR