KEMERBURGAZ’DA FIRTINANIN YARALARI SARILIYOR

KEMERBURGAZ’DA FIRTINANIN YARALARI SARILIYOR


İstanbul’da geçtiğimiz günlerde yaşanan fırtına nedeniyle Kemerburgaz Kent Ormanı’ndaki 50 kadar ağaç eğildi ya da yerinden söküldü. İBB, zarar gören ağaçlar için onarım çalışması başlattı.


İstanbul’da geçtiğimiz günlerde etkili olan ve saatte hızı 100 km’ye ulaşan fırtına ve beraberinde yağan şiddetli yağmur şehir genelinde birçok evin çatısını uçurdu, araçlara zarar verdi, trafikte aksamalara neden oldu. Vatandaşlara sıkıntılı anlar yaşatan rüzgar ve yağış, şehir genelinde birçok ağacı da devirdi veya dallarını kırdı.


Fırtına ve yağmurdan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Ekim ayında düzenlemesini bitirerek hizmete açtığı Kemerburgaz Kent Ormanı’ndaki bazı ağaçlar da zarar gördü. Kökleri toprağa tutunamayan 50’ye yakın ağaç eğildi ya da tamamen devrildi. Orman içerisindeki ahşap yapılardaise herhangi bir hasar oluşmadı.


İBB iştiraklerinden Boğaziçi Yönetim AŞ, Kent Ormanı genelinde hasar tespit çalışması başlattı. Tespit edilen geniş yapraklı ve ibreli ağaçların bulunduğu hasarlı alanda onarım çalışmaları yapıldı.


Bu kapsamda devrilen ya da yatan ağaçlar düzeltildi. Yanlarına herek adı verilen kazıklar çakılarak ağaçlar bu kazıklara halatla bağlandı. Kemerburgaz Kent Ormanı genelinde hasar tespit ve onarım çalışmaları sürdürülüyor.


Eyüp Sultan Kemerburgaz Mevkii'nde 5 milyon 526 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Kemerburgaz Kent Ormanı’nda 8 bin 167ağaç, 420 bin çalı, 160 bin yer örtücü ve 357 bin metrekare çim alan bulunuyor.