Kazakistan'nın Balkaş Gölü, Çin'in aşırı su tüketimi nedeniyle 2050'ye kadar kuruyabilir

Gölü korumak için Çin'in su tüketimini kesinlikle azaltması gerekiyor

Kazakistan'nın Balkaş Gölü, Çin'in aşırı su tüketimi nedeniyle 2050'ye kadar kuruyabilir

Bilim insanlarına göre Kazakistan'ın en büyük göllerinden biri olan Balkaş Gölü, komşu ülke Çin'in aşırı su tüketimi nedeniyle 2050'ye kadar Aral Gölü gibi tamamen kuruyabilir.

İngiltere'nin Oxford Üniversitesi'nden bir araştırma ekibine göre, 600 kilometrelik hilal şeklindeki Balkaş Gölü kuruma tehlikesi ile karşı karşıya. Eğer Çin sulama politikasında değişikliğe gitmezse Kazakistan'ın en büyük tatlı su kaynaklarında biri 2050'ye kadar tamamen kuruyabilir.

Balkaş Gölü'nün aynı zamanda dünyada benzersiz bir özelliği var: Batı kesiminde tatlı su ve doğu kesiminde tuzlu su bulunuyor.

Araştırmacılara göre Balkaş Gölü için umutlar tükenmedi. Yapılan farklı olası iklim değişikliklerini hesaba katan yüzlerce simülasyona göre, kurumasını önlemenin bir yolu var, ancak bunun yolu sadece Çin'den geçiyor.

Çin bölgedeki su tüketimini ciddi ölçüde artırdı

Gölün tedarik havzası, Çin'in Sincan bölgesindeki dağlarından gelen akar sulardan oluşuyor. İli nehri Balkaş gölünü besleyen suların yüzde 80'e kadarını taşıyor.

Ancak on yıldan fazla süredir Çin, Balkaş Gölü'ne doğru akan suyun bir kısmını pirinç ve pamuk tarlalarını sulamak için kullanıyor. 1995 ve 2015 yılları arasında, sınırın Çin tarafındaki ekilebilir arazi yüzde 30 arttı.

Dünyanın bu bölgesinde, küresel ısınma nedeniyle su yönetimi büyük önem taşıyor. Bilim insanları, İli Nehri'nin akışının şu anda Balkaş Gölü'nün su seviyesini korunmaya yetersiz kaldığına dikkat çekiyor.

de Boer et al.
Balkaş Gölü'nün tedarik haritasıde Boer et al.

Gölü korumak için Çin'in su tüketimini kesinlikle azaltması gerekiyor

Oxfordlu araştırmacılara göre, felaketten kaçınmak için Çin'in su tüketimini büyük ölçüde azaltması gerekiyor. Tatlı su kullanımının yönetiminde sadece Pekin ve Nursultan arasında işbirliği ve koordinasyon olursa Balkaş Gölü kurtarılabilir.

Çin ayrıca bu eyalette daha az su isteyen yöntemler geliştirmeli. Ancak Pekin, Çin'in pamuk tarlalarında veya tekstil fabrikalarında Uygur emeğini sömürmekle suçlandığı bir eyalet olan Sincan'daki tarımsal durum hakkında şu anda belirsizliğini koruyor.

https://tr.euronews.com/2021/04/06/kazakistan-n-n-balkas-golu-cin-in-as-r-su-tuketimi-nedeniyle-2050-ye-kadar-kuruyabilir