İzmir'de genç hukukçular tarafından kurulmuş bir dernek olan Lawment

Farklı yaklaşımlarıyla umut vaat eden genç yüreklerin zamanı yaklaşıyor.

İzmir'de genç hukukçular tarafından kurulmuş bir dernek olan Lawment
İzmir'de genç hukukçular tarafından kurulmuş bir dernek olan Lawment, geleceğin hukukçularının meslekleri hakkında fikir alışverişi yapmaları için bir platform sunuyor. Lawment derneğindeki genç arkadaşlarımın, Hukuk Fakültesi öğrencilerinin mezuniyet sonrasında ne yapabilir diye akıl birliği yapan yaklaşımları var. Sadece  bir il ile  sınırlı değil, bütünsel düşünüp her üniversiteden hukuk fakültesi öğrencilerini iş hayatındaki dünya kıdemlileri ile bir araya getiren etkinlikler düzenlemek için ciddi uğraş veriyorlar.

Lawment’in bu yıl ikincisini düzenlediği etkinliğin adı LawFest idi. Hukuk’ta festival tadında çalışma mı olur derseniz, Lawment yapınca oldu. Etkinliğin davetlileri arasındaydım. Sayelerinde ülkemizin farklı yörelerindeki üniversitelerden gelen engin yüreklerle tanışma şansım oldu. Dünya kıdemi az, gönülleri zengin geleceğin hukukçuları ile bir arada olmak keyifli olduğu kadar benim için hızlandırılmış bir eğitimdi. Kısa bir süre sonra birlikte çalışacağımız canlarla doğrudan temas, onları anlayabilmek, dünya kıdemlisi olarak kendimizi anlatmak adına önemli bir fırsattı.

Farklı yaklaşımlarıyla umut vaat eden genç yüreklerin zamanı yaklaşıyor. Farklı yaklaşımları merak edenler için birkaç  gözlemimi paylaşmak istiyorum: Çalışma hayatında dönem dönem  sorun yaşadığımız şu meşhur geri bildirim konusu var ya onu şimdiden çözmüşler. Geri bildirimi nasıl aldıklarını, nasıl değerlendirdiklerini görmenizi isterdim. Dinleyip savunmaya geçmeden, mazeret üretmeden, konuya, çözüme yönelik adım atmaları, bunu hemen hayata geçirmeleri müthiş. Henüz çok genç olduklarını düşününce bir süre sonra çalışma ortamında iletişimin ve iş yapış  kalitesinin gerçekten yükseleceğine inanıyorum.

Bir de uzun süredir  içi boşaltılan saygı kavramını da  hayatlarına geçirdiklerini gözlemlemek ayrı bir güzellikti. Saygıları korkudan değil, içselleştirmelerinden ve benimsemelerinden ileri geliyor. İş dünyasının yeni üyelerine kendimizi benimsetmek için hepimizin neler yapabileceğimize odaklanmamızda yarar var. Böylece birbirimizi tamamlayıp verimli sonuçlar elde edebiliriz. Aksi takdirde, dikkate alınmama halleri baş gösterebilir. Kalabalıklardan sıyrılarak harekete geçen, karşısındakini dikkate alırken kendisini ve geleceğini önemseyen hukukçular geliyor.

LawFest’e katılıp katkıda bulunan tüm meslektaşlarıma, kurum ve kuruluşlara ve en çok da kendisine özen gösteren tüm genç hukukçulara teşekkürüm gelsin, yüreklerinize sağlık 

Özlem Akyüz Atamer

Kale Grubu şirketinde Head Of Legal