İYİ Parti'den TBMM'ye 'Bozkurt' teklifi: Ulusal sembol olarak tanınsın

Türklerin ulusal sembolü' olarak kabul edilmesi için TBMM'ye kanun teklifi sundu.

İYİ Parti'den TBMM'ye 'Bozkurt' teklifi: Ulusal sembol olarak tanınsın

Karar gazetesinin Haberinde İYİ Parti Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin, A Milli Takım oyuncusu Merih Demiral'in eliyle bozkurt işareti yapması nedeniyle, bozkurt işaretinin 'Türklerin ulusal sembolü' olarak kabul edilmesi için TBMM'ye kanun teklifi sundu.

Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO) 2024'te son 16 turunda Avusturya'yı 2-1 mağlup eden A Milli Takımımızda, galibiyetin kahramanı Merih Demiral oldu. Maçta attığı golle takımını galibiyete taşıyan Demiral'ın, gol sonrası yaptığı bozkurt işareti ise büyük yankı uyandırdı. UEFA, Demiral'ın bozkurt işareti yapması nedeniyle disiplin kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle oyuncuya 2 maçlık bir ceza verdi.

İYİ Parti Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin, Milli futbolcu Merih Demiral'ın aldığı cezaya dikkat çekerek, bozkurt işaretinin yurt dışında yanlış anlaşılmaların önüne geçmek ve Türk kültürüne ait bir simge olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

İYİ Partili vekil, bozkurt işaretinin tüm Türk devletlerinde tarih boyunca kullanıldığını vurguladığı gerekçesinde, bu sembolün ulusal bir değer olarak tanımlanmasının önemine işaret etti.

1720241785760-high-res-image-35-1.png