Etiyopya'da ağaç dikme rekoru

Etiyopyalılar bir günde 200 milyondan fazla fidan dikerek dünya

Etiyopya'da ağaç dikme rekoru

Etiyopyalılar bir günde 200 milyondan fazla fidan dikerek dünya rekorunu kırdı. Rekor denemesi için bazı okul ve hükümet binaları kapatıldı. Başbakan vatandaşlara dışarı çıkın çağrısı yaptı.

Etiyopya Başbakanı Abid Ahmed’in bürosundan yapılan açıklamada "Bugün Etiyopya dünya rekorunu kırmak için bir girişim başlattı" dedi. Etiyopyalı yayın kuruluşu FBC de öğleden sonra itibarıyla 224 milyondan fazla fidanın dikildiğini ve Hindistan’a ait önceki rekorun kırıldığını duyurdu.

Etiyopya'da rekor denemesi için bazı okul ve hükümet binalarının kapatıldığı ve Başbakan Ahmed'in vatandaşlara "Dışarı çıkın ve kendi izinizi bırakın" dediği belirtiliyor. Başbakan Abid Ahmed’in de kendi ağacını Arba Minch kentinde diktiği ifade ediliyor.

Abiy'in Mayıs ayında başlattığı Yeşil Miras İnisiyatifi yıl sonuna kadar ülkede 4 milyar ağaç dikmeyi hedefliyor.

Nüfusun hızla artmasına karşılık ekilebilir arazilerin azlığı yoksul Doğu Afrika ülkesinin başlıca sorunları arasında.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'na göre çevre sorunu son yıllarda Etiyopya'nın başlıca sorunlarından biri haline geldi. BM Kalkınma Programı ülkedeki başlıca çevre sorunlarını "arazi kaybı, toprak aşınması, ormansızlaşma, biyoçeşitliliğin azalması, çölleşme, yinelenen kuraklık, seller, su ve hava kirliliği" olarak tanımlıyor.

dpa / EC, GA

©Deutsche Welle Türkçe