DSÖ: Sigarayla mücadelede en başarılı ülke Türkiye

‘TÜTÜN ENDÜSTRİSİ DİRENİYOR’

DSÖ: Sigarayla mücadelede en başarılı ülke Türkiye

Karar Gazetesinin Haberinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan Dünya Sigara Salgını Raporu'na göre, Türkiye, Brezilya, Hollanda ve Morityus, sigarayla mücadelede en başarılı ülkeler olarak belirlendi. Bu dört ülke, WHO'nun tütün kontrol çalışmalarına rehberlik etmesi için tüm üye ülkelere önerdiği “MPOWER” politika paketini en iyi uygulayan ülkeler olarak öne çıktı. Ayrıca, raporda, yılda 8 milyondan fazla insanın tütün kullanımına bağlı olarak hayatını kaybettiği yer aldı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından hazırlanan Dünya Sigara Salgını Raporu'nda Türkiye, Brezilya, Hollanda ve Morityus ile birlikte sigarayla mücadelede en başarılı ülkeler olarak yer aldı. Örgüt, söz konusu dört ülkenin tütün kontrol çalışmalarına rehberlik etmesi için tüm üye ülkelere önerdiği “MPOWER” isimli altı önlemi en iyi uygulayan ülkeler olduğu tespit edildi.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, rapor sonunda ortaya çıkan sonuçların, alınan önlemlerle daha fazla insanın yavaş ama emin adımlarla tütünün zararlarından korunduğunu gösterdiğini söyledi.

Bu yıl Hollanda ile birlikte MPOWER stratejisinin tamamını ilk kez uygulayan iki ülkeden biri olan Morityus’un başbakanı Pravind Kumar Jugnauth, “Sağlam bir siyasi iradeyle Morityus'ta tütün kontrol politikalarında büyük ilerleme kaydettik. Ülkemiz MPOWER stratejisini benimsemiş ve kararlı bir şekilde dumansız bir ülke olma yolunda ilerliyor” dedi.

Hollanda Sağlık, Refah ve Spor Bakanı Maarten van Ooijen ise söz konusu başarıyı sivil toplum kuruluşları, sağlık uzmanları ve tıp profesyonelleri ile birlikte yakaladıklarını söyledi ve şöyle konuştu: