"Döngüsellik" ve "sürdürülebilirlik"

Peki ya geriye kalan zeytin yaprağı posaları ne olacak?

"Döngüsellik" ve "sürdürülebilirlik"
"Döngüsellik" ve "sürdürülebilirlik" düşünce algoritmaları zaman içerisinde beynimize yerleştiğinde hayata bakış açımız ve sorgulama düşüncelerimiz alabildiğine değişiyor. Farklı bir vizyon açılıyor ve hayat bundan sonra tamamen farklı bir şekilde akıyor.

Hiç unutmuyorum, zaman içerisinde yazdığım yazılardan dolayı bir takipçim "hocam, mutfakta salata yapmak için kullandığım maydanoz saplarını senin yüzünden çöpe atamıyorum" dediğinde aslında bir şeylerin değişmeye başladığını anlamıştım.

Dün, gelecekte iklim krizine bağlı kaybedeceklerimizin başında "zeytin" olduğunu söyleyen kısacık bir yazı yazmıştım. Düşüncesi bile kötü değil mi? "Gelecekte zeytin yok" denmesi bile bana korkunç geliyor. Ve zeytinyağının artık harcıalem kullanılmaması, fonksiyonelleştirip, bırakın sadece fonksiyonel gıda olmayı, doğrudan "medikal gıda" olması gerektiğinden bahsetmiştim (https://lnkd.in/dasnze4g)

Ve bu zenginleştirmenin "zeytin yapraklarından" farklı antioksidanların ileri özütleme teknolojileri ile alınması ve zeytinyağının bu şekilde zeytinyaprağı antioksidanları ile zenginleştirilmesi gerektiğini söylemiştim.

Peki ya geriye kalan zeytin yaprağı posaları ne olacak? Zeytin tarımı sırasında, en az zeytinlerin %10'u kadar da zeytin yaprağı tarım atığı olarak çıkıyor. Dallar da kullanılabilir nitelikte, bu oranın en az 5 katı daha var. Yani muazzam bir "zeytin yaprağı" kaynağımız var.

Enteresan bir bilgi ve bir kaç tane bu konuyla ilgili makale paylaşmak istiyorum.. Zeytin yaprakları, kuru ağırlığının en az %8'i ile %15'i arasında da "bitkisel protein" içeriyor. Zeytin Yaprağı Bitkisel Proteini.. Fonksiyonel özellikleri yani antioksidan mıdır?, Şeker düşürücü müdür? Antihipertansif midir? Ya da kognitif fonksiyonlarımızı mı arttırıyordur? Antimikrobiyal midir? bilmiyoruz..

Henüz bilmiyoruz :) Zeytin Yaprağı Bitkisel Proteinlerinden Elde Edilen Zeytin Yaprağı Peptitleri ise ayrı bir araştırma konusu. Binlerce tonluk bir kaynak ve son üründen bahsediyorum. Ne olduğunu henüz bilmediğimiz. Araştırma sonucunda elde edeceğimiz bilgiler, gerçekten eşsiz olur. Benzersiz.

Ne dersiniz, araştırmaya değmez mi?

https://lnkd.in/dXnr4WKn
https://lnkd.in/dJDR6Phk
https://lnkd.in/dUdXsYY6

Can KAYACILAR

 
Endüstriyel Bilim İnsanı
Resim önizleme