Dolar mı TL mi kazandıracak? Avrupa'nın en büyük yatırım şirketi kararını açıkladı: Bunu kimse beklemiyordu

TL DEĞER KAZANACAK

Dolar mı TL mi kazandıracak? Avrupa'nın en büyük yatırım şirketi kararını açıkladı: Bunu kimse beklemiyordu

Karar Gazetesinin Haberinde Dolar mı yoksa TL mi daha çok kazandıracak? sorusunun yanıtı dünyaca ünlü yatırım şirketinden geldi. Herkes duyduklarıyla şaştı kaldı. Yatırım için o araç tercih edecek. İşte yatırım şirketinin o kararı…

Avrupa'nın en büyük varlık yöneticisi Amundi, dolar mı yoksa TL mi? sorusunun yanıtı ile herkesi şaşkına çevirdi. Uzun süredir değer kaybı ile gündemde yer alan TL'nin atağa geçeceğini duyuran şirketin kararı dikkat çekti. TL'nin değer kaybı yaşayacağı görüşünden vazgeçen Amundi, o tarihi işaret etti. İşte yatırım şirketinin o kararı…

TL DEĞER KAZANACAK

Avrupa'nın en büyük varlık yöneticisi Amundi, Türkiye'de Mayıs ayında yapılacak seçimleri işaret ederek ortada para politikasına dönüşen TL'ye yönelimin artacağını duyurdu. Paris Merkezi 2 trilyon dolar değerindeki varlık yönetimi bulunan Amundi, TL hakkındaki görüşlerini açıkladı.

paralar-2.jpg

TL'deki değer kaybının devam etme ihtimalini göz önüne alarak portföydeki TL miktarındaki artışı sınırlı tutan Amundi, değer kaybı görüşlerinden vazgeçerek bu yöndeki ilk adımını gerçekleştirdi.

Amundi'nin gelişmekte olan piyasalar sabit gelir birimi eş başkanı Sergei Strigo Reuters'a konuştu.TL'ye yönelik olumsuz beklentilerin iyileştirme sürecinde olduğunu işaret eden Strigo,"Birkaç hafta önce az miktarda TL'yi portföye dahil etmeye başladık" dedi.

dolar-ne-kadar-olacak.jpg

Geçtiğimiz hafta politika faizlerinin %40'a yükseltilmesinin oldukça olumlu bir hareket olduğuna değinen Strigo, enflasyonla mücadele kapsamında ciddi bir durum olduğunun altını çizdi. Strigo, "Henüz (portföyümüzdeki) dağılımda TL'nin payını (belirgin) artırmaya hazır değiliz fakat kesinlikle bunu değerlendireceğiz" sözlerini dile getirdi.