"Decision To Leave"

"Yabancı Dilde En İyi Film" dalında temsil eden #DecisionToLeave

"Decision To Leave"
Son yıllarda uluslararası film festivallerinde büyük başarı kazanmış yönetmenler kuşağı ve buna eşlik eden geniş bir hayran kitlesi yaratan "Kore Sineması" her yıl üzerine koyarak devam devam eden, kendine has, kendi kültüründe, kendi insanını anlatan ilgi çekici filmler ile adından söz ettiriyor.

Cüretkar farklı anlatımı ve etkileyici görselliğiyle beğeni kazanan felsefe tahsili yapmış yönetmen ve senaryo yazarı Park Chan- Wook, "Decision To Leave"de, seyir keyfi yüksek kurgusuna müthiş bir görüntü yönetimi ilave ediyor. Kartpostal tadındaki fotoğraflarıyla filme görkemli bir görsellik kazandıran görüntü yönetmeni Ji-yong Kim’i de bu başarıya ortak etmek lazım.

Dağın zirvesinde açılışı yapan film, denizin dibinde biterken,
takıntılı aşık bir adamın hikayesini öyle güzel bir görsel şölenle ilmek ilmek işliyor ki gereksiz bir kare, fazladan yerleştirilmiş bir diyalog dahi bulamıyorsunuz.

Bir aşk öyküsünü anlatan bu gerilim ve cinayet dramasında, araştırdığı cinayete kurban giden adamın eşine aşık olan bir dedektif var. Tırmanış yaptığı dağdan şüpheli şekilde düşen varlıklı adamın ölümünü araştıran dedektif Hae-Joon’un, ölen adamın gizemli eşi Seo-rae’ye yakınlaşması ile "imkansız aşk"ın filizlendiğini hissediyoruz.

Metodik, gururlu ve hırslı genç polis müfettişi Hae-Joon ve aşk hayatında şanssız, üzerindeki tüm şüphelere rağmen dürüst ve cüretkar Seo-rae arasındaki karşılıklı hayranlık ve yakınlaşma senaryoda ustalıkla çizilmiş.

Film, süresi boyunca olay örgüsü ile izleyicisini içine çekiyor. Merakla nedenini nasılını öğrenmeye çalışırken, tutkulu, derin, hazin bir aşk hikayesi ve vurucu bir final sunan yönetmen bana kalırsa son zamanların ender aşk filmlerinden de birini ortaya koyuyor. Polisiye ile iç içe geçen duyguların yoğunluğu ve bu şekilde tezahür edilebilmesi izleyicisinin mutlaka içinde bir yerlere dokunuyor.

Pek çok festivalden evine ödülle dönen, bu yıl yapılan 95. Amerikan Film Akademileri Oscar Ödülleri’nde ülkesini "Yabancı Dilde En İyi Film" dalında temsil eden #DecisionToLeave”i gerçek sinema tutkunlarının mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Onur Küçükkaramıklı

Co-Founder at SONA Underwater Dive Technology
Resim önizleme