Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi kütüphanelere verdiği önemle doğru orantılı

Neden yeterince akademik yayın olmuyor ülkemizde?

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi kütüphanelere verdiği önemle doğru orantılı
Denize karşı, 8 Liraya demli çay içebileceğiniz Beşiktaş İskelesi'ndeki Vapur Kütüphanesi, "Her mahallede bir kütüphane olsa fena mı olur?" düşüncemin ete kemiğe bürünmüş hâli gibi.

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi kütüphanelere verdiği önemle doğru orantılı. Çünkü kütüphaneler yalnız kitap edinmek ve okuma alışkanlığı kazanmak için değil ders çalışan, tez yazan, araştırma yapan, yaratıcı işlerle uğraşan insanlar için gerekli hatta benzer uğraşlarla ilgilenenlerin sosyal ilişkiler kurması için de emsalsiz.

Neden yeterince akademik yayın olmuyor ülkemizde?
Bana göre, araştırma yapan her kim ise sürekli evinde oturup makale okuyamaz, doktora tezi yazamaz bu kafelerde oturak da olmaz, ilgisini kaybeder.
Ursula Le Guin dediği gibi "Kütüphane özgürlüktür."

Bugün canım Zeynep Dikicioğlu ile kütüphanede bir es verdiğimizde bahsettiğim profilde pek çokları vardı, kütüphanenin giderek yerleşik bir çalışma alanı olduğunu gözlemliyorum, bu da çok hoşuma gidiyor.

İBB kütüphane İstanbul'daki 40 kütüphanesinde kurduğu Kitap Kulübü vasıtasıyla, birlikte kitap okumaya ve tartışmaya olanak tanıyor. Üstelik Beşiktaş Vapur Kütüphanesi 8 Şubat’ta "Yazarlar İskelede" söyleşi serisi kapsamında, "Beş Sevim Apartmanı" kitabının yazarı Mine Söğüt'ü ağırlıyor. Ücretsiz olan etkinlik için "İstanbul Senin" uygulaması içerisinde yer alan #iBBEtkinlik sekmesine tıklayarak kayıt olabilmek mümkün.

Benim ise sık sık sekteye uğrayan istikrârlı okuma alışkanlığımın çözümü dahil olduğum kitap kulübü olmuştu. Bu kulübün, sistemli bir şekilde daha fazla kitap okumama etkisi olduğunu ve beni disipline ettiğini söyleyebilirim.
Bir kitap üzerinden yapılan tartışmaların parçası olmak, en çok heyecanlandığım yorum üzerine düşünmek zihnimi şenlendiriyor.

Öte yandan hangi kitap kulübüne dahil olursak olalım bu gruplarda bulunmanın hemen herkesin tereddüt ettiği gibi ilgi alanlarına özel kitaplar okumaya engel olmadığını belirtmeliyim çünkü disipline oldukça aslında okuma isteği arttıyor.

Misâl ben, bu kez de çapraz okuma yapabilir duruma geldim ve bunu güçlü bir hafıza çalışması fırsatı olarak gördüğümü de eklemek isterim.

Onur Küçükkaramıklı

Co-Founder at SONA Underwater Dive Technology
Resim önizleme