Bayram Tatili öncesi dikkat etmemiz gereken noktalar neler ?

Tehlike aslında Cildimizin ne kadar savunmasız olduğu ile ilgili

Bayram Tatili öncesi dikkat etmemiz gereken noktalar neler ?

Bayram zamanlarının böyle yaz sıcaklarına denk gelmesiyle yaz tatillerinin birleştirilmesi çok güzel beden dinlendirme fırsatı olsa da büyük tehlikeleri de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Özellikle cildimizin çok daha fazla UV faktörü yüksek ürünlerle korunması gerekirken, bu zamanlarda cildin su dengesini de kontrol altında tutmamız gerekir. Yakınlarımla yaptığım telefon konuşmalarında herkesin bir yaz tatil planı var ve birçoğu tehlikenin farkında değil. Tehlike aslında Cildimizin ne kadar savunmasız olduğu ile ilgili. Bu kadar çok ciddi sıcaklık dalgalarına maruz kalan cildimiz daha sıcak ve nem oranı farklı olan konumlarda adaptasyon sorunu yaşayabilir ve bu sorundan dolayı cildimiz hasar alabilir. Bu hasarın önüne geçebilmek adına, şehir değiştiren herkesin vücudunu bu değişime hazırlaması gerekir. Yaz aylarında otel veya sahil kenarında zaman geçirmeyi tercih edenlerin çoğu yetersiz su ve besin alımı ile fazla alkol tüketiminden dolayı cilt lekelenmesine daha meyilli olabiliyor. Bunun önüne geçebilmek adına da su tüketim dengesini koruyarak, düzenli beslenmeli ve cildimizi de mümkün olduğunca nemli tutup koruyucuları sürmeyi ihmal etmemeliyiz. Bayram tatilini bu şekilde geçirecek olan herkesin çantasına girmesi gereken ürünlerin başında gelen şey plaj terliği olmamalı özellikle güneş koruyucular, hassas ciltler, çocuklar ve farklı cilt sorunları olan (rose, egzama ve sedef gibi) tercih edilecek ürünlerin farklılıkları da olmalıdır. Bu ürünlerin kesinlikle Bavulunuzda olması gerekmekte, hatta terliğinizi unutun ama bu ürünleri unutmayın desem abartmış olmam :))

Peki gelelim cilt için yapabileceğimiz bir diğer önemli noktaya, Hepimiz yaz akşamları güzel kıyafetler giyerken özellikle kadınlar, vücut yağları kullanıyor. Bunu çok güzel hissettirmesi ve içerisinde bazı kozmetik simlerin olmasından dolayı tercih ediyoruz evet, Fakat Cildi nemlendirmeden önce bu yağı uygulamak biraz sorun olabilir. Akşam odanızda rahatlarken cildinize önce nemlendirici sürmeyi, biraz süre geçtikten sonra bu yağları uygulamanız daha doğru olabilir. Bu uygulamalar da mümkün olduğunca cildinizin su ve yağ dengesini bozmadan olmalıdır. Çünkü bu dengenin bozulması, cildinizdeki lekelenmelerin artmasındaki ana neden diyebilirim.

Biraz dağınık gidiyoruz bir akşam, bir sabah. :))

Şimdi gelelim sabah kalktık kahvaltımızı yaptık ve şezlonga uzandığımız zamana. Bu zamanda hepimizin ilk yaptığı şey güneş koruyucuları vücuduna bocalamak. Fakat burada hata yaptığımız nokta “ZAMANLAMA” cildimize uyguladıktan en az 15 dakika sonra güneşe çıkmamızın daha sağlıklı bir sonuç olacağını söylememde bana katılacaksınız. Çünkü Cildimizdeki gözeneklerden emilmesi gereken mineral filtreler ile korumanın sağlanması için biraz süre geçmesi gerekiyor. Bu sürede bence kahvaltıya başlamadan hemen önce uyguladığınız andan başlayabilir.

Biliyorum ki hepimiz sıcakta deniz kenarında olmayacak. Fakat değişen hava koşullarına uyum sağlamaya çalışan cilt, hepimizin ortak noktası olacak. Aynı hassasiyeti göstermemiz ve mümkün olduğunca cildimizi bu sıcaklıkta güneş ışığından korumalıyız. Çok klima altında olmamalı, cildimizin serin hissetmesi için çok fazla kurumasına neden olacak şekilde ihmalkâr davranmamalı, daha dengeli düzeyde cildimizin serinlemesi için düzenli su tüketmeliyiz.

Hepinize şimdiden iyi bayramlar diliyorum…