Akıllı telefon devri bitti yapay zeka başladı

Artık akıllı telefon devrini kapatıp yapay zekalı telefon devrini başlatıyoruz” dedi.

Akıllı telefon devri bitti yapay zeka başladı

Karar Gazetesinden Ali Yıldırım'ın haberinde Akıllı telefonlar nasıl hayatın bir parçası olduysa şimdi de yapay zeka akıllı cihazların yerini alıyor. ‘Şimdiye kadar en zeki cihaz’ mottosuyla ortaya çıkan Samsung Galaxy S24 Serisi de yapay zekayı kullanan ilk cihazlardan oldu. Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Aydemir “Artık akıllı telefon devrini kapatıp yapay zekalı telefon devrini başlatıyoruz” dedi.

ALİ YILDIRIM KARAR

Google’ın yayınladığı yeni arama trendlerine göre Türkiye’de yapay zekaya yönelik arama ilgisi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. GOOINN Innovation, 2023 Yapay Zeka Raporu’na göre, küresel yapay zeka pazarının büyüklüğü 2022 yılında 428 milyar dolara çıktı. Bu rakamın 2030 yılında yaklaşık 2 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor. Samsung da yapay zeka teknolojisini akıllı telefon serisinde yazılımına dahil eden ilk cihaz üreticilerinden biri oldu. Yeni Galaxy S24 modelinde bulunan Galaxy AI, dil algılama ve çeviri, görüntü oluşturma ve kodlama dahil olmak üzere bir dizi üretken yetenek getiriyor. Hem Galaxy S24 hem de S24 Plus artık değişken yenileme hızı olan ekranlara sahip. 1 ila 120 Hz arasında değişen yenileme hızı, ekranların akıcılığını eldeki göreve göre ayarlayacağı anlamına geliyor.

Statik görüntülere bakarken daha yavaş bir yenileme hızı ve oyun gibi daha hareketli etkinlikler için daha yüksek bir yenileme hızı olacak. Ayrıca ekran parlaklığı gün ışığı alan ortamlarda daha iyi oyun performansları sağlanması adına 2.600 nits olarak belirlenmiş. Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Aydemir “Artık akıllı telefon devrini kapatıp yapay zekalı telefon devrini başlatıyoruz. Türkiye’de yılda 10 milyon telefon satılıyor. Ancak 85 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülkemizde, yılda ortalama 20 milyonun üzerinde akıllı telefon satışı gerçekleştirilebilir. Bu nedenle Türkiye pazarının doygunluğa ulaştığını söylemek zor. Türkiye’deki akıllı telefon pazarı her yıl ortalama yüzde 5 büyüme gösteriyor. Günümüzde telefonlarla olan ilişkimiz, geçmiş yıllara kıyasla çok daha derin” dedi.

04kr04-kelle-murat-azdemir.jpg