ABD'den Çin'e Uygur Türkleri yaptırımı: 26 şirket daha yasaklılar listesinde

YASAKLI ŞİRKET LİSTESİNE 65 KURULUŞ EKLENDİ

ABD'den Çin'e Uygur Türkleri yaptırımı: 26 şirket daha yasaklılar listesinde

Karar Gazetesinin Haberinde Çin hükümeti, işgal altındaki Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik baskıları sürdürmeye devam ederken, ABD yönetiminden Çin'in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak ürettiği ürünlerine ilişkin yeni bir açıklama geldi. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, “Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası” kapsamında 26 şirketin daha ürettiği mallarının ülkeye girişini yasakladığını duyurdu.

BERFU KARGI

Çin'in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak ürettiği ürünlerin ABD'ye girişinin engellenmesi ilişkin yasa kapsamında 26 tekstil şirketinin daha yasak listesine alındığı bildirildi.

ABD İç Güvenlik Bakanlığından 16 Mayıs 2024 tarihinde yapılan açıklamada, 17 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere söz konusu şirketlerin ürettiği malların ABD’ye girişinin kısıtlanacağı belirtilerek, “Bu adımlar, ABD’nin ülke tedarik zincirinde zorla çalıştırma kullanımını ortadan kaldırma ve Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygurlar ile diğer dini ve etnik azınlık gruplarına karşı devam eden soykırım ve insanlığa karşı suçlara ilişkin hesap verebilirliği teşvik etme taahhüdünün bir parçası olarak atılıyor” ifadeleri kullanıldı.

YASAKLI ŞİRKET LİSTESİNE 65 KURULUŞ EKLENDİ

“Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası’nın (UFLPA) 2021 yılının sonunda yasalaşmasından bu yana yasaklı şirket listesine 65 kuruluşun eklendiği belirtilen açıklamada, bu şirketlerin giyim, tarım, plastik, kimyasallar, piller, ev aletleri, elektronik ve gıda katkı maddeleri gibi sektörlerde faaliyet gösterdiği bilgisi yer aldı.

Açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

"Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı, ABD tedarik zincirinde zorla çalıştırma uygulamalarını ortadan kaldırmaya ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygurlar ve diğer dini ve etnik azınlık gruplarına karşı devam eden soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçlar için hesap verebilirliği teşvik etmeye kararlıdır."

'ZORLA ÇALIŞTIRMAYA TOLERANS GÖSTERMEYECEĞİZ'

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ülkenin tedarik zincirlerinde, zorla çalıştırmaya tolerans göstermeyeceklerini vurguladı:

"Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı, ülkemizin tedarik zincirlerinde zorla çalıştırmaya tolerans göstermeyecektir. Bugünün duyurusu, UFLPA'nın uygulanmasını güçlendiriyor ve sorumlu şirketlerin durum tespiti yapmalarına yardımcı oluyor. Böylece, birlikte zorla çalıştırma ürünlerini ülkemizden uzak tutabiliriz."