ABD Başkanı Biden: Putin bir 'katil', çok yakında bedelini ödeyecek

Biden, "Çok yakında ödeyeceği bedeli göreceksiniz" dedi.

ABD Başkanı Biden: Putin bir 'katil', çok yakında bedelini ödeyecek

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'in katil" olduğunu ve ABD seçimlerine müdahale ettiği için "bedel ödeyeceğini" söyledi. Bu açıklamanın ardından Rus rublesi ve borsası değer kaybetti.

ABD istihbaratının seçimlere müdahale konusunda hazırladığı son raporu sorulan Biden, "Çok yakında ödeyeceği bedeli göreceksiniz" dedi.

Biden, ilk mülakatını verdiği ABC televizyonunda George Stephanopoulos'un sorularını cevapladı.

Putin ile ocak ayında yaptığı telefon konuşmasında kendisini ABD'nin olası tepkisi konusunda uyardığını belirten Biden, "O (Putin), bedelini ödeyecek, uzun bir görüşme yaptık, onu iyi tanıyorum, kendisine de 'seni iyi tanıyorum, sen de beni iyi tanıyorsun' dedim, bu yapılanlar ortaya çıkartılırsa, olacaklara hazır olsun," diye konuştu.

Sunucunun, "O zaman siz Putin'i tanıyorsunuz, sizce o katil mi?" şeklindeki sorusu üzerine Biden, "Öyle düşünüyorum" şeklinde yanıt verdi.

Rusya'nın ABD raporuna tepkisi

ABD'de yapılan başkanlık seçimlerine dış müdahale iddialarına ilişkin hazırlanan istihbarat raporunda, Putin'in Moskova'nın seçim kampanyasını eski Başkan Donald Trump lehine manipüle etme çabasını "bildiği" ve "muhtemelen bizzat yönettiği" belirtildi.

Rusya ise yaptığı açıklamada, ABD'de yayımlanan istihbarat raporuna, gerçekleri yansıtmadığı ve "ortaya somut deliller konulmadığı" gerekçesiyle karşı çıktı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov yaptığı açıklamada, "Bu rapor doğru değil, asılsız ve ortaya kanıt konulmadan yazılmış" diyerek Moskova'nın tepkisini dile getirdi.

Rus piyasaları Biden’ın açıklamalarının ardından negatif seyrediyor

Bu arada Rus rublesi ve borsası, Biden'in, Putin'in ABD seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle "bedel ödeyeceğini" söylemesinin ardından değer kaybetti.

Biden’ın Putin’i “katil” olarak tanımlaması ve ABD seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle "Moskova bedel ödeyecek” şeklinde açıklamaları nedeniyle dolar/ruble paritesi yüzde 1,2 artarak 74 seviyesine, euro/ruble paritesi de yüzde 1 yükselişle 88’e çıktı.

Moskova Borsası (MICEX), yüzde 2 değer kaybederek 3.515 puana, RTS endeksi de yüzde 3’ün üzerinde azalarak 1.503 puana düştü.

ABD'nin raporu

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü tarafından yayımlanan 15 sayfalık değerlendirme raporunda, Rusya'nın Demokrat aday Joe Biden'a karşı "dezenformasyon" içeren iddiaları yaydığı ifade edildi.

Raporda, Biden ailesi ile Ukrayna arasında olduğu iddia edilen bazı finansal işlemlerle ilgili haberlerde Moskova'nın parmağının olduğu öne sürüldü, söz konusu iddialarla Biden'ın adaylığının yıpratılmaya çalışıldığı belirtildi.

İran'ın da Donald Trump aleyhindeki bazı "dezenformasyon kampanyalarını" yürüttüğü öne sürülen raporda, Çin'in ABD ile ilişkilerinde istikrar arayışında olduğu ve seçimlere müdahale etme gibi bir amaç taşımadığını sonucuna ulaşıldığı değerlendirmesine yer verildi.

Raporda, Rusya ve İran ölçeğinde olmasa da Venezuela, Küba ve Hizbullah'ın da seçimlere etki etmeye yönelik girişimler içinde oldukları sonucuna ulaşıldığı bilgisi de paylaşıldı. 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerini Biden kazanmış ve 20 Ocak'ta göreve başlamıştı.

https://tr.euronews.com/2021/03/17/abd-baskan-biden-putin-bir-katil-cok-yak-nda-bedelini-odeyecek?