23 Mayıs korona tablosu: Türkiye'de vaka sayısı kaç, il il durum nasıl?

Bayramda sokağa çıkma yasağı 81 il genelinde uygulanacak

23 Mayıs korona tablosu: Türkiye'de vaka sayısı kaç, il il durum nasıl?

Türkiye'de 23 Mayıs itibarıyla koronavirüs vaka sayısı 155 bin 686'ya, virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı da 4 bin 308'e yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Test sayısına göre öngörülebilir düzeyde yeni vakamız var" dedi.

Türkiye'de 23 Mayıs'ta test sayısı 1 milyon 800 bini aştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 13 Mayıs'ta Bilim Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında BBC Türkçe'nin, "Şu anda bulaştırma oranı R0 nedir, salgın sırasında bu değer en fazla kaç olmuştu?" sorusuna, "İstanbul'da bir bölgede 16'ya kadar çıktığını biliyoruz...İl bazında baktığımızda 4,5-5'leri gördüğümüz dönemler oldu. Şu anda Türkiye'nin R0 değerinin 1,56 olduğunu söyleyebilirim" yanıtını vermişti.

Koca 20 Mayıs'ta yaptığı açıklamada ise "İkinci dalga beklemiyoruz, virüsün bulaşma hızı 1.56'dan 0.72'ye geriledi" dedi.

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği 11 Mart'tan bu yana salgının yayılmasıyla ilgili en güncel veriler günlük olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Twitter üzerinden ya da düzenlediği basın toplantılarıyla paylaşılıyor.

İllere göre can kaybı ve vaka sayılarıyla ilgili açıklamalar konusunda ise belirli bir takvim bulunmuyor.

Bu veriler genellikle, Bakan Koca'nın basın toplantısı düzenlediği zamanlarda kamuoyuyla paylaşılıyor. İl il vaka sayısına dair son veriler 10 Nisan'da paylaşıldı. Buna göre, en fazla vaka görülen 10 il ve vaka sayıları şöyleydi:

İl Vaka Sayısı
İstanbul 28014
İzmir 2884
Ankara 2032
Kocaeli 1702
Konya 1690
Bursa 1545
Sakarya 1014
Isparta 602
Yalova 491
Zonguldak 463

Koca 3 Nisan'da yaptığı açıklamada da, nüfusa göre en riskli illerin İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya olduğunu belirterek, 25 ilde can kaybı olmadığını ve en fazla can kaybının İstanbul olduğunu söylemişti.

Türkiye'de virüse karşı hangi önlemler alındı?

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle ilk sokağa çıkma yasağı 18 Nisan'da 30 büyükşehir ile kömür işletmelerinde çalışan nüfusun yoğunluğu yüzünden riskli görülen Zonguldak'ta ilan edilmişti. Ardından hafta sonlarında ve 23 Nisan'ı takiben dört günlük, 1-2-3 Mayıs tarihlerinde üç günlük, 16-19 Mayıs tarihleri arasında dört günlük sokağa çıkma yasağı uygulandı.

Arife gününde başlayan sokağa çıkma yasağı Ramazan Bayramı'nda 81 il genelinde uygulanıyor.

Bayramda sokağa çıkma yasağı 81 il genelinde uygulanacak

65 yaşın üstündeki kişiler bayramın ilk günü olan yarın saat 14:00-20:00 arasında sokağa çıkabilecek.

15 il için geçerli olan şehirler arası seyahat kısıtlamaları da 3 Haziran'a kadar 15 gün daha uzatılmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uçak, tren, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmek isteyenlerin Hayat Eve Sığar (HES) adlı mobil uygulamadan kod almaları gerekeceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kararlar doğrultusunda;

  • Kreşler ve gündüz bakım evleri 15 Haziran'da faaliyete geçecek
  • Cezaevlerindeki kapalı görüşler Haziran ayında belli kısıtlamalar ile tekrar başlayacak
  • Açık cezaevlerinden izne gönderilen mahkumların süreleri 2 ay daha uzatıldı
  • Camiler 29 Mayıs'ta ibadete açılacak
  • https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-51576487