YÛŞA HAZRETLERİ TÜRBESİ

Müslümanlığı yaymak üzere Dünya’ya gelen Hazreti Yûşa, Hazreti Yusuf’un neslinden gelmiştir.

YÛŞA HAZRETLERİ TÜRBESİ

YÛŞA HAZRETLERİ TÜRBESİ

 

Yuşâ Tepesi İstanbul’un Anadolu Kavağında Beykoz ilçesinde bulunan tepedir. Kuzeyinde Yoros kalesi bulunur. Zirvesi denizden 201 m yüksekliktedir. İstanbul Boğazı’nın en güzel izlenebildiği yerlerden biridir.Bu zirve, Yuşâ Türbesi ve Camii’nin bulunduğu mekândır.

 

Türbenin bulunduğu tepe de aynı isimle adlandırılır. Yuşa tepesi diye bilinen yer tarihin ilk dönemlerinden beri türlü dinler ve inançlar için kutsal sayılmıştır. Nitekim bölgede  daha önce Zeus tapınağına ve Hagios Michael kilisesinin bulunduğu fakat bu yapıların depremler esnasında yıkılarak günümüze kadar ulaşamadıkları belirlenmiştir.

 

 

Yuşa Tepesi’nde bir türbe ve cami yer almaktadır. Türbedeki mezar tam olarak 17 metre uzunluğundadır. Bunun sebebi ise bedenin boyundan kaynaklanmamaktadır. Cenazenin tam olarak bu alanın neresinde yattığı bilinmediğinden dolayı 17 metrelik bir alan koruma altına alınmıştır.

 

 

Türbede gömülü olan zatın Yuşâ Hazretleri olduğuna inanılmaktadır. Bu muhterem zat ve mezarın yerinin keşfi Beşiktaş’ta dergahı bulunan Yahya Efendi’nin birkaç gün üst üste gördüğü rüyaya bağlanmaktadır.

 

Peki Hz.Yuşa Kimdir?

 

Müslümanlığı yaymak üzere Dünya’ya gelen Hazreti Yûşa, Hazreti Yusuf’un neslinden gelmiştir. Hazreti Yûşa, Mısır’da doğmuştur. Hz. Yûşa’nın annesi, Hz. Musa’nın kız kardeşidir. Bir rivayete göre Yûşa Peygamber, Musa Peygamber ile birlikte Boğaziçi’ne gelmiştir. Daha sonra burada ölmüş ve günümüzde Yûşa Tepesi olarak bilinen alana gömülmüştür. Yahudiler ve Hristiyanlar, Hz. Yûşa’yı Yaşu adı altında anmaktadırlar.

 

Osmanlı döneminde bu tepeye, Sadrazam 28. Çelebizâde Mehmet Sait Paşa tarafından 1755 tarihinde bir mescit yaptırılmıştır. Aynı zamanda burada bulunan ve halk arasında Yuşa Peygamber’e ait olduğu düşünülen mezarın etrafına kagir bir duvar çektirmiş ve türbenin bakımını yapmak için görevliler tayin ettirilmiştir.

 

 

 

Hz. Yuşa Türbesi Nerede ve Nasıl Gidilir

 

Türbe, İstanbul ilinde ve Beykoz’da yer almaktadır. Otobüs ile bu tepeye gelmek isteyen kişiler 15T, 15TY ve 135G otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Bölgeye kendi aracı ile gelmek isteyen ziyaretçiler ise; Kavacık sapağından Beykoz yönüne doğru ilerlemeli ve Tokatköy’e varmalılardır. Buraya vardıktan sonra tepeye ulaşmanız için tabelalar sizi yönlendirecektir.

https://zekeriyaipek.blogspot.com/2017/06/hzyusa-turbesi.html?view=classic