Ad
57

Avukat Ruhittin SÖNMEZ

SURİYELİLERİN GÜVENLİ BÖLGEDE İSKANI

SURİYELİLERİN GÜVENLİ BÖLGEDE İSKANI
Açıklamalardaki Yanlışlık ve Belirsizlikler

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce açıkladığına göre, "Türkiye'de yaşayan 3,7 milyon Suriyeli mülteciden 2 milyonu, Suriye'nin kuzeyinde oluşturulacak 480 km uzunluğunda ve 30 km enindeki güvenli bölgede iskân edilecektir. Bu 2 milyon insanın 1 milyonu, o bölgede halen mevcut beldelere, 1 milyonu da sıfırdan kurulacak yeni bir kentte yaşayacaktır."

Öncelikle belirtelim ki 3,7 milyon Türkiye'de yaşayan ve kayıtlı olan Suriyeli sayısıdır. Ülkemizde fiilen kayıtlı-kayıtsız 5,3 milyon Suriyelinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Erdoğan daha 02.02.2018'de projenin ipuçlarını vermişti: "Güvenli alanlar oluştuğunda çadır kentleri artık kurmayacağız. Hem kendi bölgemizde hem de sınırın diğer tarafında kalıcı konutlar kuracağız. Burada yaşayan Suriyeli vatandaşları da yeni oluşturacağımız kalıcı konutlara yerleştireceğiz. Artık evlerde yaşayacaklar. Böylece 3,5 milyon Suriyeli mültecinin bir an önce kendi topraklarında yaşaması için de adım atılmış olacak" demişti.

Bu açıklamalardaki bazı belirsizliklerin açıklığa kavuşması gerekir:

1- Kayıt dışı olarak Türkiye'de yaşayan yaklaşık 1,6 milyon Suriyelinin bu projenin kapsamında olup olmadığı tam anlaşılmıyor. Bunlar için devletin nasıl bir planı var bilemiyoruz.

2- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak gelen ve Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin hukuki statüsü maalesef devleti yönetenler tarafından bile yanlış ifade ediliyor. "Mülteci" ve "sığınmacı" olarak adlandırılsa da bu doğru değildir.

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun 91. maddesine göre, hukuki statünün adı "geçici koruma" ve Türkiye'deki Suriyeliler "Geçici koruma sağlanacak yabancılar"dır. Yanlış olarak "mülteci" veya "sığınmacı" sayılırlarsa uluslararası hukuka göre Türkiye'nin ilave sorumlulukları üstlenmesi söz konusu olur.

3- Neden Türkiye'deki Suriyelilerin yarısının geri döneceği varsayıldığı açıklanmamıştır.

4- İster Türkiye'de, ister Suriye'de oluşturulacak güvenli bölgede yapılacak yeni şehirlerde iskan edilecek Suriyeliler nasıl seçilecek, iskan mecburi mi olacak, isteğe bağlı mı olacak?

**********************************

İskân ve İstihdamın Maliyeti

Cumhurbaşkanı Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyelilerin, Suriye'de oluşturulacak güvenli bölgede iskânı ve istihdamına dair projeyi açıklarken, "Burada 2 milyon Suriyelinin istihdamını sağlamak hedefimizdir" dedi.

Güvenli bölgede kurulacak yeni şehrin maliyetinin 53 milyar dolar civarında olduğu öngörülüyor. İşin içine istihdam da girince yani yeni iş alanlarının yaratılmasını da hesaba dâhil ettiğinizde bu maliyetin iki katına kadar çıkabileceğini göze almak gerekiyor.

Oysaki ne Türkiye'nin böyle bir maliyeti üstlenebilecek ekonomik imkânı var, ne de zengin ülkelerin böyle bir projeyi finanse etmeye niyetleri.

Ah keşke böyle bir kaynak bulunabilse ne kadar güzel olurdu? Bir yandan Suriyelilerin yarısını da olsa göndererek sosyal maliyeti azaltılmış; bir yandan da Saray'a yakın son derece becerikli, büyük projelere imza atmış iş adamlarımızın milyarlarca dolar kazanmasının yolu açılmış olurdu.

Ruhittin Sönmez

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. 10 KASIM’DA OSMANLI GÜZELLEMESİ
 2. KHK MAĞDURLARI
 3. TÜRKİYE'NİN BAŞKANLIK SİSTEMİ
 4. TÜRKİYE’YE ABD YAPTIRIMLARI
 5. HUKUKİ AÇIDAN TÜRKİYE'DEKİ SURİYELİLER
 6. ZAFER Mİ, HEZİMET Mİ, MÜMKÜN OLANIN İYİSİ Mİ?
 7. BÖYLE HUKUKA VE HUKUKÇULARA GÜVEN OLUR MU?
 8. SURİYE’DE DENGELER
 9. YARATTIĞINIZ EKOSİSTEMİN SONUCU BUNLAR
 10. SURİYELİLERİN GÜVENLİ BÖLGEDE İSKANI
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz