Ad
270

ŞAİR YAZAR Mehmet KARANFİL

13 AĞUSTOS 1982... İDAM SEHPASINDAN HAKKA YÜRÜYEN ÜLKÜCÜ  ALİ BÜLENT ORKAN'I 

13 AĞUSTOS 1982...

İDAM SEHPASINDAN HAKKA YÜRÜYEN
ÜLKÜCÜ 
ALİ BÜLENT ORKAN'I 
ŞEHADETİNİN 37. YILINDA TAZİMLE, MUHABBETLE, RAHMETLE YAD EDER...
YÜCE ALLAH'DAN GANİ GANİ RAHMETLER DİLER, MEKANININ CENNETİ FİRDEVS OLMASINI NİYAZ EDERİM...
ONUN VE CÜMLE ŞEHİTLERİMİZİN RUHU İÇİN EL FATİHA! AMİN.

Ali Bülent ORKAN 
( 13 Ağustos 1982 )

Samsun'luydu 25 yaşında olup, ailece Ankara'nın Etlik Aşağı eğlence semtinde oturuyordu. İncirli lisesi gece bölümü öğrencisiydi. 1980 öncesinde meydana gelen bazı olaylar sebebiyle yargılandığı 12 Eylül Mahkemelerinde idam cezasına çarptırıldı. Mamak Askeri Cezaevi'ndeki ölüm hücresinden sabaha karşı alınarak götürüldüğü Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nin infaz bahçesinde asılarak şehit edildi. Cenazesi Ankara Karşıyaka Askeri Mezarlığına defnedildi.

RAHMETLİ MUHSİN YAZICIOĞLU BAŞKAN'A GÖNDERDİĞİ NOT:
"Selamün aleyküm başkanım ben Ali...
Çok sevinçliyim. İdam infazım bir hafta ertelendi. Ben bir hafta sonra öleceğim diye sevinmiyorum. Hatim indiriyordum yarım kalmıştı. Onu tamamlamaya fırsat kazandım ona sevindim.
Benim için Yasin-i Şerif'lerinizi esirgemeyiniz. Kaza oruçlarım vardı bitirdim. Yasinleriniz bana şefaatçi olur inşallah. Şahsınız ve cümle ülküdaşlarımıza hakkım varsa helal olsun. Sizlerde hakkınızı helâl ediniz."

Avukat CAN ÖZBAY müvekkili Ali Bülent Orkan'ın idam edilişini şöyle anlattı:

"O gün akşama kadar birilerine ulaşıp idamı engellerim diye koşuşturdum. Ama herkes benden kaçıyordu. Son anda beni aradılar. Kardeşimle birlikte bir arabaya atlayıp Ulucanlar Cezaevi'ne gittik. Önce tüylerim ürperdi. Çünkü ambulans ve içinde bir tabut gördüm. 'Acaba biz gelmeden astılar mı?' diye korktum. Ama sonra baktım ki, cezaevi avlusunda darağacı hazırlanıyor. İçeri girdim. Orkan çok şık giyinmişti, çakı gibi olmuştu. Doktorlar ona 'Başın ağrıyor mu, midende bir sorun var mı, boğazın ağrıyor mu?' diye sorular soruyorlardı. O ise sağlık sorunları olmasına rağmen hepsine 'hayır' diye yanıt veriyordu. Doktorlar 'Peki bu soruları niye sorduğumuzu merak etmiyor musun?' deyince 'Sohbet için olmadığını biliyorum herhalde. Beni idam edeceksiniz. Ama merak etmeyin turp gibiyim, hepinizden sağlıklıyım' yanıtını verdi. Sonra imamla tövbe duası okudu, namaz kıldı, abdest aldı. Bana 'Arkadaşlarıma, anneme çok selam söyleyin' dedi. 'Anneme düğüne çıkar gibi olduğumu söyleyin' dedi."

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. 13 AĞUSTOS 1982... İDAM SEHPASINDAN HAKKA YÜRÜYEN ÜLKÜCÜ  ALİ BÜLENT ORKAN'I 
 2. GÖZYAŞI İLE OKUYACAĞINIZ... İLK KADIN HAKİM ADALET YILMAZ HANIMIN HAZİN HİKAYESİ...
 3. MAVİ KELEBEKLERİ BİLİR MİSİNİZ?
 4. Geçmiş zaman olurki...HÜSEYİN ARAS BAŞKANI HATIRLATMAK İSTEDİM...
 5. SREBRENİTSA KATLİAMI 11 TEMMUZ 1995...
 6. TÜRK'ÜN YÜREK TELİNDEN... BİZİM TÜRKÜMÜZ...
 7. EYLÜLLER GÖRDÜK BAHARDA...
 8. Cuma Mesajı...
 9. GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ... TAYYİ MEKAN OLURSUN HÜCRELERDE...
 10. MEHMET AMCA BANA BABAMI ANLATIR MISIN?..
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz