Ad
227

YAZAR Nuray TÜRK GÜNAY

YETİŞ KEMAL PAŞA, KAN AĞLIYOR ANADOLU!

Dün, onbinlerce canımızın kanlarıyla kurtarılan vatan topraklarında, bugün Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal'in söylediği gibi "Dağ başını duman almış, gümüş dere durmaz akar ..." marşıyla, Atatürkce yürüyecek bir lider beklemekteyiz. 

1.Dünya Savaşı sonu, işgal yıllarında, emperyalizmin işbirlikçileri Anadolu'da Gazi Mustafa Kemal önderliğinde başlayan Kurtuluş Mücadelesine karşı büyük bir karalama kampanyası başlatırlar. 

Yazar Refii Cevat Ulunay: 
"İstiklâl diye bağıranlar kötü niyetlidir." 31.08.1919 

"Milliyetçi hareketi yok etmek, millet için var olma meselesidir... O alçaklara karşı çıkanlar, dine, halifeye, milliyete unutulmaz hizmette bulunmuş olacaklardır." 04.04.1920 

"Yunanistan kısa zamanda Mustafa Kemal kuvvetleri denen çapulcuları tamamen tepeleyecektir." 08.09.1920 

Jandarma Genel Komutanı Kemal Paşa: "Yunanla çarpışmaktan vazgeçiniz. Zira bu teşebbüsünüz beyhudedir." 3.08.1919 

İzmit Valiliği Mutasarrıfı Aznavur Ahmet: "Padişah Yunanlılarla harp edilmesine razı değildir. Yunanlılar bizim dostumuzdur. Padişahın emir ve rızası hilafına olarak, onlara silah çekmek küfürdür, isyandır." 1920 

"Kemalist kuvvetler bastırılacak; bütün Anadolu Mustafa Kemal'in elinden kurtarılacak. Bunun için kurulacak gönüllü Anadolu ordusunun talim ve silahlarından Yunan başkomutanı sorumlu olacak, bir miktar yunan subayının bu orduya katılması sağlanacak... Yunanistan, masraflarını karşılamak üzere cemiyete 100.000 Türk Lirası verecek." 09.12.1921 (Anadolu Cemiyeti Vahdettinci bir örgüt olup o aşamada Şeyhülislam Mustafa Sabri başkanlığı altında idi) 

Cumhuriyetin ilanından sonra da işbirlikçi aynı zihniyet çalışmalarına devam etti. 

Dinci çevrelerden: Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi(Mason) : "Benim elimden gelse Türkleri Arap yaparım, diğer Müslümanları da. Bunların vaktiyle Araplaşmadığına da çok eseflenirim. Arap dili, ne Türk diliyle ne de Çerkez diliyle kıyas kabul etmeyecek derecede üstünlüğe sahip olduğundan, insanın, milliyetin küçüğüne sahip olup da onunla iftihar edeceğine büyüğüne sahip olarak onunla iftihar etmesi daha kârlı ve makul olur.” (Yarın Dergisi, 14 Nisan 1930)

Ve şimdi ufkun ötesini gören yüce lider Atatük'ün, Gençliğe Hitabe'siyle bizleri uyardığı günlerdeyiz.
"Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir."
"Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!"

Selam Olsun Türk'ün Şanlı Evlatlarına.

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. YETİŞ KEMAL PAŞA, KAN AĞLIYOR ANADOLU!
 2. Dilsiz gecenin üstüne doğdu KÜN.
 3. Canım Anneme;
 4. “Bu topraklar bizimdir, Türkiye Türklerindir, Türk kalacaktır.”
 5. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü "Kahraman Türk Kadını"na kutlu olsun!
 6. TÜRK DİLİNİN ÖNCÜSÜ AŞIK PAŞA
 7. DIŞIMIZDA, İÇİMİZDE, DÖRT YANIMIZDA İHANET!
 8. 23 Nisan Kutlu Olsun!
 9. 1283 BURADA, KANIMIZDA!
 10. Kahramanmaraş, Göksun, Çardak'lıyım.
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz