Ad
203

Prof.Dr Nurullah ÇETİN

MİLLETLER, KAHRAMANLARIYLA AYAKTA DURUR

Kahramanlar, sıradan ve sürüden insanların çok çok üstünde ve dışında yer alan seçkin ve soylu kişilerdir. Kahramanlar, millet mistiğidir. Kendi varlıklarını mensubiyetinden şeref duydukları ve aidiyet borçlarını gerekirse canlarıyla ödeyen çelik iradeli, kelebek kalpli, bozkurt özgüvenli özge bir dünyanın insanlarıdır.

Kahramanlar, hayatı ve ömrü, kıyamete kadar akıllarda kalacak bir güzel süzülüş, bir hoş uçuş, hayranlık bırakan bir dokunuş, silinmeyecek bir iz, yok edilemeyecek bir eser, hep kulaklarda uğuldayacak bir kutlu ses, her zaman hayalleri süsleyecek bir muhteşem görüntü bırakmak için verilmiş bir fırsat ve imkân olarak görürler.

Kahramanlar, varoluşlarına anlam katacak destansı ve efsanevi eylemlerin peşindedirler.
Kahramanlık sadece askerlik alanında değil; bilim, kültür, sanat, felsefe, ticaret gibi her alanda olan bir haldir.

Ben kahramanlara hep gıptayla bakarım. Türk tarihi kahramanlar tarihidir. Tarihi kahramanlar yazar. Eski zamanlar Türk tarihi o kadar çok kahramanla doludur ki saymakla bitmez. Benim hayran olduğum en yeni zamanlar Türk kahramanı tipi Mübariz’dir.

Azerbaycan Türk’ü Mübariz İbrahimov (1988-2010) Azerbaycan Özel Kuvvetlerinde çavuştu. 2010'da 22 yaşında iken 1 kilometre mayın döşeli işgal edilmiş “sınır”ı aşarak, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin bulunduğu karakola baskın düzenler ve tek başına cihada başlar.

Hem kendi silahını hem de öldürdüğü Ermeni askerlerinin silahlarını kullanarak tam 5 saat boyunca tek başına savaşır ve karakoldaki 45 Ermeni asker ve subayını öldürür. Sonunda kendisi de şehit olur. Ermeniler şehit olan Mübariz'in cesedinden bile korkup ellerini bağlarlar.

Bu yeni zamanlarda benim kahraman modelim Mübariz’dir. Zira o, ataları Kürşadların, Tarkanların, Malkoçoğullarının, Kara Muratların, Genç Osmanların, Ulubatlı Hasanların, Şahin Beylerin ve daha birçoklarının izini süren, onların genlerini taşıyan gerçek bir Türk askeridir.

Kahraman, inandığı değerler adına yapılabilecek en büyük fedakârlığı yapan yiğit demektir. Yapılabilecek en büyük fedakârlık, gerekirse şehit olmaktır. Mübariz ve atalarının inandıkları en büyük değerler, vatanlarının, milletlerinin, devletlerinin, bayraklarının, dillerinin, dinlerinin, kültürlerinin, tarihlerinin, geleceklerinin korunması ve güvenlik içinde olmasıdır.

Kahraman, korku ve beklenti içinde olmadan millî ve manevî değerleri adına gerekirse ölüme gitmekten çekinmeyen soylu bir yiğittir. Mübariz ve ataları öyle idi.

Kahraman, düşmanın sayıca çokluğuna, silah ve mühimmat bakımından çok güçlü oluşuna aldırmadan, dönüp dönmeyeceğini bilmeden ve hesap da etmeden gerekirse tek başına ve yumruklarıyla düşman içlerine dalan, saldıran ve arkasına bakmayandır. Mübariz ve ataları öyleydi.

Kahraman, kendisi için milletini değil, milleti için kendisini feda eden bir soylu kişidir. Mübariz ve ataları öyleydi.
Atsız Ata’nın dediği gibi "Kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için." Mübariz ve ataları öyleydi.
Türk milleti onlara her zaman minnettardır.

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. "BİR GAZA ETTİN Kİ HOŞNUT EYLEDİN PEYGAMBERİ”
 2. YAŞLANDIRMA AKIMI MÜNASEBETİYLE
 3. ALEVİ VE SÜNNİ TÜRKLER İNSAN YAKMAZ
 4. ŞEYH UÇMAZ, MÜRİT UÇURUR.
 5. RUSTAÎ HAYAT ÖZLEMİ
 6. HERKES GİDER TERSİNE, HOCA GİDER ERCESİNE
 7. BUGÜN TÜRK DİL BAYRAMI
 8. KENDİ GİTTİ, GÜNÜ KALDI YADİGÂR
 9. İSLAM’LA SAVAŞTA YENİ VE ETKİLİ BİR YÖNTEM
 10. İŞÇİ BAYRAMI DEĞİL, İŞÇİ SÖMÜRÜSÜ
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz