Ad
203

Prof.Dr Nurullah ÇETİN

YARINKİ CUMA HUTBESİ: EY MÜSLÜMANLAR! SİZ NE BİÇİM KARDEŞSİNİZ?

YARINKİ CUMA HUTBESİ:

EY MÜSLÜMANLAR! SİZ NE BİÇİM KARDEŞSİNİZ?
Nurullah Çetin

*Ey Müslümanlar!
Bugün Sincan Uygur Özerk Bölgesi denen, aslında Doğu Türkistan olan Türk yurdunda zalim Çin devleti "aşırıcılıkla mücadele düzenlemesi" adı altında kardeşleriniz olan Müslüman Türklerin dillerini, dinlerini, kültürlerini, kimliklerini, tarihlerini ve kendilerini yok ediyorlar. Sizin kitabınız Kur’an’da Allah: "Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin koruyucusu, yardımcısıdırlar.”(Tevbe, 71) derken siz neden Doğu Türkistan’daki Müslüman Türk kardeşlerinize sahip çıkmıyorsunuz? Onlara yardım edip korumuyorsunuz?
“Mü'minler ancak kardeştirler.”(Hucurat,10) ayetini okuyup dururken kardeşliğin gereğini neden yerine getirmiyorsunuz?

*Ey Müslümanlar!
Dinsiz ve zalim Çin devleti, işgal ettiği Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerini Müslüman ve Türk oldukları için insanlık dışı zulüm ve işkenceleri altında inim inim inletmektedir. Evlerini yıkıyorlar, ellerinden alıyorlar, topraklarını gasp ediyorlar, dilerini, dinlerini yasaklıyorlar, milyonlarcasını aç susuz kamplarda esir etmişler, milyonlarca Müslüman Türkü bilinmeyen yerlere götürüp yok ediyorlar. Dininiz İslam’ın kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de bakınız Allah ne buyuruyor:
“Allah, ancak sizinle din uğrunda savaşanları, sizi yurtlarınızdan çıkaranları ve çıkarılmanıza yardım edenleri dost edinmenizi yasak eder; kim onları dost edinirse, işte onlar zalimdir.”(Mümtehine, 9)

*Ey Müslümanlar!
Katil Çin, Doğu Türkistan’da Müslüman Türklerin ikinci çocuklarını acımasızca öldürmekte, kadınlarımızın çocuk yapmaması için kısırlaştırmaktadır. Bu katil Çin’in yaptığı iş Firavunluktur. Zira Firavun da öyle yapmıştı. Nitekim bu durum ayet-i kerimede şöyle belirtilmiş:
“Firavun'un kavminden ileri gelenler dediler ki: ‘Musa'yı ve kavmini, seni ve tanrılarını bırakıp yeryüzünde bozgunculuk yapsınlar diye mi bırakacaksın?’ Firavun, ‘Biz onların oğullarını öldürüp kadınlarını sağ bırakacağız. Elbette biz onları ezecek üstünlükteyiz’ dedi.”(Araf, 127)

*Ey Müslümanlar!
Doğu Türkistan’da camiler ibadete kapatılıyor ve cafe-bara dönüştürülüyor. Allah ise Kur’an’da bakın ne diyor:
“Allah’ın mescitlerinde onun adının anılmasını yasak eden ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir. Böyleler oralara (eğer girerlerse) ancak korka korka girebilmelidirler. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır.” (Bakara, 114)

*Ey Müslümanlar!
Bugün Doğu Türkistan’da kâfir Çinliler Müslüman Türklerin evlerine zorla giriyor, işgal ediyorlar, kadınlarıyla kızlarıyla en mahrem odalarında yatıyorlar. Bir Müslüman olarak sizin evinize hiç tanımadığınız bir kâfir gelse, “ben artık bu evde sizinle yaşayacağım” dese ne düşünürsünüz? 
Siz kutsal kitabınız Kur’an’da geçen “Evlere arkalarından girmeniz iyi değildir.”(Bakara, 189) ayetini okumadınız mı?

*Ey Müslümanlar!
Bugün Doğu Türkistan’da milyonlarca Müslüman Türk, sırf Müslüman ve Türk olduğu için hapishanelerde, kamplarda ölüme terk edilmiş vaziyette bekletiliyor. Sizin peygamberiniz Hz. Muhammed bakın ne buyuruyor: "Mü'minleri kendi aralarındaki merhametleşmelerinde, sevişmelerinde, yardımlaşmalarında bir vücut gibi görürsün. Ki vücudun bir organı ağrırsa, vücudunun kalan kısmı uykusuzluk ve humma ile o organ için birbirini çağırır."

Bir başka hadisinde de şöyle buyuruyor: "Mü'minin mü'mine bağlılığı, parçaları birbirini bütünleyen bir bina gibidir."
Bu durumda siz bir parçanız, bir organınız olan Doğu Türkistanlı Müslüman Türk kardeşleriniz Çin işkencesi ve hapishanesi içinde acılarla yok olmaya terk edilirken siz nasıl rahat uyuyabilirsiniz? Müslüman kardeşliğiniz ve dayanışmanız ne zaman uygulamaya geçecek?

*Ey Müslümanlar!
Allah Kur’an’da Mümtehine suresi 10. ayette açıkça Müslüman kadınların kâfir erkeklerle evlenemeyeceğini, onlara helal olmayacağını söylüyor. 
Ama Bugün kâfir Çin Devleti Müslüman Türk kızlarını zorla kâfir Çinli erkeklerle evlendiriyorlar. Hani sizin dininiz Müslüman bir kızın kâfir bir erkekle evlenmesine izin vermezdi? Siz bu durum karşısında nasıl duyarsız kalabiliyorsunuz?

*Ey Müslümanlar!
“Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir.” Hadis-i şerifi gereğince hiçbir şey yapamıyorsanız bari Çin’le ticari ilişkilerinizi kesin, ülkenize Çinli sokmayın, Çin’le bütün diplomatik, ekonomik ilişkilerinizi kesin ve Doğu Türkistanlı Müslüman Türk kardeşlerinizin yanında olduğunuzu haykırın.

*Ey Müslümanlar!
Kâfir Çin devletinin zulüm ve işkencelerinden güc ile kaçabilmiş ve bizim merhametimize sığınmış Müslüman Türk kardeşlerimize şimdi ensar olmayacağız da ne zaman olacağız? Muhacir demek sizin lügatinizde sadece Arap olanlar mıdır? Müslüman Türkler muhacirden sayılmıyor mu?

*Ey Müslümanlar! 
Bugün Çin işgali ve zulmü altındaki Doğu Türkistan’da, 1933'te Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti kurulmuştu. Orada Müslüman Türkleri kurtarıp özgürlüklerini sağlayarak tekrar bağımsız Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti kurmak için gayret içine girmek, sizin Müslümanlığınızın gereklerinden biridir, bilesiniz. 
Allah hayrınızı versin.

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. ALEVİ VE SÜNNİ TÜRKLER İNSAN YAKMAZ
 2. ŞEYH UÇMAZ, MÜRİT UÇURUR.
 3. RUSTAÎ HAYAT ÖZLEMİ
 4. HERKES GİDER TERSİNE, HOCA GİDER ERCESİNE
 5. BUGÜN TÜRK DİL BAYRAMI
 6. KENDİ GİTTİ, GÜNÜ KALDI YADİGÂR
 7. İSLAM’LA SAVAŞTA YENİ VE ETKİLİ BİR YÖNTEM
 8. İŞÇİ BAYRAMI DEĞİL, İŞÇİ SÖMÜRÜSÜ
 9. İSTİKLÂL VE CUMHURİYETİ KURTARMA RUHU: 23 NİSAN 1920 BİLİNCİ
 10. SIRADANLAŞAN BERATTAN, BERAT SIRLARINA YÜKSELME İRADESİ
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz