Ad
147

YAZAR Orhan SAKİN

PAPALARIN KIZLARI KAÇ YAŞINDA EVLENİR?

1492 yılında papa olan Papa VI. Alexandr Fransa’yla ilişkilerini güçlendirmek için bir müttefike ihtiyaç duyunca, soylu bir Aragonlu ile nişanlı olan 13 yaşındaki kızı Lucrezia’nın nişanını bozdu; Milano dükünün bir akrabası ile evlendirdi. (Bu arada papalar evlenir miydi diye bir soru aklıma geliyor ama neyse konu dağılmasın) Fakat iş, siyaset ve çıkar olunca meşhur “Katolik Nikahı’nın” bir önemi olamazdı. Tanrı adına dünya işlerini düzenleme yetkisine sahip papa hazretleri bir gerekçe bulmakta zorlanmadı ve kızının evliliğini feshetti. Zira kızının evliliği siyasi açıdan artık yarar getirmemeye başlamıştı. 


Küçük yaşta dul kalan Lucrezia, rakip bir hanedandan olan Aragonlu Alfonso’yla evlendirilmişti ama bu evliliği de uzun sürmeyecektir. Lucrezia’nın ikinci evliliği bu kez de hırslı ve acımasız ağabeyi Cesare Borgia’nın siyasi çıkarlarına takılacaktı. Cesare Borgia, Fransa kralı XII. Louis ile ittifak kurunca, kız kardeşinin Aragonlu Alfonso ile yaptığı son evliliği, onu siyasi planlarını ve çıkarlarıyla çatışmıştı. Daha 18 yaşındayken kardinal yapılan, kısa süre sonra da papalık orduları komutanlığına geçen Cesare için siyasi çıkarlar her şeyin önünde geliyordu. Evliliği bir kez daha feshetmek için papanın yeni bir gerekçe bulması zordu. Peki çözüm neydi? 
Çözümü Machiavelli’nin de ilham kaynağı olmuş olan Cesare bulmakta zorlanmayacaktı. Lucrezia’nın zavallı kocası Alfonso, bir gün aniden San Pietro Bazilikası’nın merdivenlerinde dört kişinin saldırısına uğradı. Saldırıdan yaralı olarak kurtulmayı başardı. Ancak Alfonso hasta yatağında, Cesare’nin hizmetkârlarından biri tarafından boğulmaktan kurtulamadı. Papa, artık 21 yaşında olan kızını güçlü Ferrara dükünün oğluyla evlenmesi için ruhani düzenlemeler yapabilirdi. Böylece Lucrezia’nın üçüncü evliliği sağlandı. 
Bu arada bu tarihlerin Avrupa’da bizim Rönesans dönemi olduğunu hatırlayalım.

Ad

Yazarın Diğer Yazıları

 1. PAPALARIN KIZLARI KAÇ YAŞINDA EVLENİR?
 2. TÜRKİYE SİYASİ YAPISI HAKKINDA
 3. TÜRKİYE SİYASİ YAPISI HAKKINDA
 4. Osmanlı Elçisi Viyana'da
 5. TAŞNAKLARIN TÜRKİYE'DEN TOPRAK TALEPLERİ
 6. Osmanlı Elçisi Viyana'da
 7. YEZİD’İN ÇOK İLGİNÇ DOĞUM HİKAYESİ
 8. YEZİD’İN ÇOK İLGİNÇ DOĞUM HİKAYESİ
 9. İttihat Terakki ve Türkiye
 10. İbrahimhacılı Köyü Tarihçesi
 11. Yazarın Tüm Yazıları

Yorum Yaz