Vizyonunuz, markanızın elçisidir.

Markan yoksa #pazarlama değerini yitirir.

Vizyonunuz, markanızın elçisidir.

En temelinde marka yolculuğuna çıkacak olan kişinin önceden kendine verdiği bir karar vardır. Bu alınmış karar ile birlikte sürecini ilerletecek bir vizyona sahip olmalıdır.
Vizyonunuz, markanızın elçisidir. Her yaptığınız ile sizi bir adım ileriye götüren ve ileriyi gösterendir. Ancak bu vizyonun bulunduğu yere gelmeniz için kendinizi tanımanız ve hedefler belirlemeniz gerekir.

5N1K vardır ya hani evrensel bir değerde inceleme yöntemi olarak bilinir. Genelde gazetecilik de çok kullanılır. Her danışanıma ya da mentorluk programına dahil olan her mentime sorduğum başlangıç sorum aynı. İçlerinden en değerli olarak hissettikleri sorulardan biri.

Hayal ettiğin ya da işin içinde bulunduğun markanız ile neyi başarmak istiyorsunuz?
Kendinize hedef yolu belirlediniz mi? (kendiniz derken gerçekten kendiniz- kendi kurmayı düşündüğünüz işinizin markası değil öncelik!) ikisinin ayrımı bir bilinsin.

Çıkışın sonunu düşünmüyoruz. Şimdilik hedefimiz yolun önce kendiniz için olan adımlarını stratejik şekilde belirlemektir. sonrasında kapıyı açıp bu adımları -etkiye- dönüştüreceğiz. Bunun için size destek olacak bir yol arkadaşlarınıza ihtiyacınız olacaktır. Uygun bir hedef kitleye seslenmezsen çıkmaz sokağın duvarına bakakalırsın. Hiç birimiz istemeyiz!

Bizim ürün ve hizmetlerimizle örtüşen ancak kitlemize de uygun bir vaadimiz olsun. Mesaj verelim "uzun ince bir yoldayım gidiyorum gündüz gece" derken bize yoldaş olsun. Ne halde olduğumuzu bilsin. Geçtiği her yolda mesajını bıraksın. Harekete geçirsin insanları.

Biliyoruz ki duyguların içinden geçmeyen hiçbir şey bizi yakalayamaz. Yolumuz herkesle farklıdır ama duyguları yok sayamayız. Bu ister ister bir roman, ister bir şarkı, ister bir #marka olsun.

Sizden satın almak isteyen kitlenin aklına bir tohum ekmen gerekir. Bu tohum satın alma dürtüsünü duygularla harekete geçirmelidir. Markan yoksa #pazarlama değerini yitirir.
Bir değerde tutmadığını pazarlamak istemezsin.
Pazarlamazsan satamazsın, satamazsan duygulara hitabının niteliği bilinmez.
Her şeyi ile dengede olmalısın.

Önce kendini bilmen gerekir. Kendini keşfe çıktığında markan arkandan gelecektir. Bir süre sonra yan yana olursunuz. Sonra bir bakmışsın markan seni geçer.
Hadi yakala!
Kendine yetiş
Yetişmek için o yolculuğa çık.

Yarın bugündür. Bizi hazır ol da bekleyen minicik Şubat'ı iyi değerlendirmek gerekir.

Bahar Beşer

Marka Mentor | Eğitmen-Kurumsal İletişim'den Kişisel Marka'ya | Podcast: Bahar'ın Kitaplığı

bahar5er.com