TÜRKÜLERİMİZ.....

Türk kültürünün tüm zenginliğini taşıyan türkülerimiz...

TÜRKÜLERİMİZ.....

Benim yaşıtlarım arasında bile türkü dinleyen, söyleyen sayısı bir elin parmaklarını geçmezken bu çocuklar bir senedir sazlarla şan çalışıp onlarca türkümüzü öğrendiler, yetmedi bir de repertuarlarından oluşan bir konser ile hem kulağımıza hem de gönlümüze hitap ettiler 

Görebildiğim kadarıyla yalnız gençler değil toplumun genelinde nesiller Türk Halk Müziği'ne karşı bir kayıtsızlık, buna bağlı olarak ilgisizlik ve hor görme var. Türkülerin hor görülmesi zaten kanayan bir yaradır bu millet için.

Oysa her ülkenin türküleri de tıpkı kültürü, tarihi gibi kendine özgüdür.

Türk kültürünün tüm zenginliğini taşıyan türkülerimiz dünyanın en zengin müzik türlerinden biridir aslında. Milletimizin değerleri, kolektif bilinci ve toplumsal tutumunu bu ezgiler yansıtır.
Yüzyıllardır Anadolu insanının dertlerini, sevgilerini, sevinçlerini anlatırken kültürümüzün yaşayan kayıtlarını tarihe not düşerler.
İnsanımızı anlamak isteyenlere halk müziğimizin nağmelerine bakmak yeter.


"Yedi Renk Anadolu" bu çocuklara minnettarım onlar halk müziğinin özünün halkımızın güçlü hasletlerinin ve asil ruhunun bir kanıtı olan hikayeleri bize aktardılar.

Türkü dinlerken diğer hiçbir türde olmayan şey olur bana, gözüm dolar, hele hele yanık bir türküyse tutamam kendimi ağlarım da.
Bu defa hepimizi birden ağlattılar.

Özümüzün sessizliğe gömülmesine izin vermeyelim. Bunun yerine taşıdıkları güzelliği ve bilgeliği farkedelim.
Türk Halk Müziği bir türden çok daha fazlasıdır; milletimizin kalp atışının yankısıdır.

Onur Küçükkaramıklı

Co-Founder at SONA Underwater Dive Technology