Türk dünyası konseri müzik ziyafeti sundu

Türk Dünyası Konseri müzikseverlere unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu

Türk dünyası konseri müzik ziyafeti sundu

Haber ve fotoğraflar: Fulya OMAÇ / İZMİR

ÇINAR’IN GÖLGESİ’NDE TÜRK DÜNYASI KONSERİ MÜZİK ZİYAFETİ SUNDU

Baharın müjdecisi olan Nevruz Bayramı kapsamında 21 Mart Pazartesi gecesi İzmir Büyükşehir Belediyesi Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde verilen Çınarın Gölgesi’nde Türk Dünyası Konseri müzikseverlere unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Türk bayrağı başta olmak üzere KKTC, Kırım, Doğu Türkistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Irak Türkmenleri’nin bayraklarıyla donatılan sahnede konser veren yaşları 60-85 aralığındaki orta yaş kuşağı sanatçılar, boyunlarında da Doğu Türkistan ile Türk bayrağı olan fularlarla Türk Dünyası’nda sevilen nadide eserlerden oluşan ve özenle seçilen eserleri başarıyla seslendirdiler.

TÜRK DÜNYASINDAKİ BİRLİK, BERABERLİK VE KARDEŞLİĞİN İLELEBET SÜRMESİNİ DİLEDİLER

Geçtiğimiz ocak ayında yapılması planlanan ancak pandemi dolayısıyla ertelenen konser, Ünal Çınar tarafından organize edilirken, koronun şefliğini Ayten Altıner, konserin sunumu da Hamiye Dimoğlu Çınar üstlendi. Ertur Özkırım, Gülen Özkırım, Türker Ergenç, Hasan Bark, Mithat Küçükbayrak, Arife Soydemir, Havva Kavasoğlu, Canan Hüsniye Kurt ve Hürriyet Yıldırım’dan oluşan koronun solistleri Türk dünyasının müzikseverleri duygulandırdığı türkü ve ezgilerini başarıyla icra ettiler. İzleyenlerin büyük beğenisini toplayan konser yaklaşık iki buçuk saat sürerken, koro konser sonunda uzun süre ayakta alkışlandı. Kimi misafirler Türk dünyasına ait motiflerin yer aldığı kıyafetler giyerken, kendilerini Türk dünyasında yolculuğa çıkaran sanatçılara övgüler yağdırdılar. Konserde birçok şarkıya seyirciler de ellerinde Türk bayrakları ile eşlik ederken, ‘Türk dünyasındaki birlik, beraberlik ve kardeşliğin ilelebet sürmesini’ dilediklerini ve sıradaki konserleri heyecanla beklediklerini ifade ettiler.

ÇINAR: NEVRUZ, TÜRKLERİN ERGENEKON’DAN DEMİR DAĞI ERİTİP ÇIKMALARINI, BAHARIN GELİŞİNİ, DOĞANIN UYANIŞINI TEMSİL EDER

Sunucu Hamiye Dimoğlu Çınar, konserin açılış konuşmasında konserin nevruz gününe denk gelmesinin kendilerinde ayrı bir heyecan, ayrı bir coşku yarattığını belirterek, “Nevruz, Türklerin Ergenekon’dan demir dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Konserimizin yeni günlere, yenibaharlara, yeni uyanışlara yelken açması diliyorum.” diye konuştu. Sunucu Çınar, konser boyunca şarkı aralarında da Türk dünyasından şiir bukleleri okuyup, Çanakkale Destanı üzerine de bir konuşma yaptı.

ÖNEMLİ İSİMLER DE İZLEYİCİLER ARASINDAYDI

Seçkin bir topluluğun bulunduğu gecede Anadolu Azerbaycan Kültür Sanat Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkan Yarımcısı Aida Gün Zeynelova, Ege Bölgesi Kafkasyalılar Derneği Başkanı İsmet Alparslan, 19 Atabay Türk Ocakları İzmir İl Hanlığı İl Hanımı Fatma Zeynep Yılmaz, Japonya – İzmir Kültürlerarası dostluk Derneği Başkanı Orhan Sümer, KKTC Türkiye Temsilcisi Levent Süer, İzmir Şairler ve Bestekarlar Derneği Başkanı Halim Akın ve yönetimi, Sarı Zeybet Kültür Sanat Derneği Başkanı ayla Taşdelen ve yönetimi, Tan Şiir Akademisi Kurucu Başkanı Mustafa Tan, İzmir Nümismatik Derneği Başkanı Hakan Güneş, Çağdaş Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Yalçın Aktoop, Ödemiş Sivaslılar Derneği Başkanı Şevki Kayaturan, İyi Parti Yönetim Kurulu üyesi Murteza Kılıç ve MHP Buca İlçe eski Başkanı İsa Kahraman da geceyi onurlandıran isimler arasındaydı.

TÜRK DÜNYASI’NDA SEVİLEN NADİDE ESERLERDEN OLUŞAN VE ÖZENLE SEÇİLEN ESERLER SESLENDİRİLDİ

Koronun ‘Bugün Bize Hoş geldiniz Erenler’ eseriyle başlayan konser, yine Koro’nun seslendirdiği ‘Aleviyiz Bektaşiyiz’ adlı eser ile devam etti. Orta Asya ve Türk tarihinden seçme eserlerin icra edildiği konserin ilk bölümünde koronun ardından sahne alan Kırım Tatarı Ertur Özkırım ile eşi Gülen Özkırım seslendirdikleri ‘Anayurt Marşı’ ile seyircileri coşturdu. 10 eserin seslendirildiği konserin ilk bölümünde daha sonra sırasıyla Hürriyet

Sarı ‘Size Selam Getirmişem’, Koro ‘Selam Ey Kutlu Vatan’, TRT Sanatçısı Arife Soydemir ‘Aşığım ben Türkiye’min’ Havva Kavasoğlu ‘Eledim Eledim’ Mithat Küçükbayrak ‘Yemen Türküsü’, Haşan Bark - Canan Hüsniye Kurt ‘Çanakkale Türküsü’ ve Hasan Bark - Havva Kavasoğlu ‘Çırpınırdı Karadeniz’ adlı eserleri seslendirdiler.

Konserin ikinci bölümü saz heyetinin Uşşak Peşrevi ile başladı. Ardından Hasan Bark ‘Ömrün Şu Neşvesi Tam Olsun Erenler’i, Koro ‘Bir Destan Dolaşır Bolu Dağında’yı, Türker Ergenç ‘Köroğlu’yu, Arife Soydemir ‘Türkiye’m Türkiye’m Cennetim’i, Canan Hüsniye- Hasan Bark ‘Bu Vatan Bizim’i, ellerinde Kırım bayrağı ve yüzlerinde hüzünle Gülen – Ertur Özkırım çifti ‘Ey Güzel Kırım’ı, Havva Kavasoğlu Tuna Nehri’ni, Koro ‘Hoş Gelişler Ola’yı, Arife Soydemir ‘Türkiye’m’i seslendirdi. Saz üstadlarının, solist ve koristlerin yaklaşık iki buçuk saat sahne aldığı konser koronun izleyicilerle birlikte seslendirdiği İzmir Marşı ile sona erdi. Gecenin sonunda konseri düzenleyen Ünal Çınar, Ali Kınık’a ait ‘Vatan Utansın’ adlı şiiri okudu Gecede Türk dünyasının her köşesinden müzik motiflerinin yer aldığı unutulmaz bir müzik ziyafeti sunuldu.

Haber ve fotoğraflar: Fulya OMAÇ / İZMİR

Foto 1: Çınarın Gölgesi’nde Türk Dünyası Konseri müzikseverlere unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu

Foto 2:– Kırım Tatarı Ertur Özkırım elinde Kırım bayrağı eşliğinde eşi Gülen Özkırım ile birlikte ‘Ey Güzel Kırım’ı yüzlerinde hüzünle seslendirdiler

Foto 3-5: Konserde sahne alan sanatçılar Türk Dünyası’nda sevilen nadide eserlerden oluşan ve özenle seçilen eserleri başarıyla seslendirdiler

Foto 6: Konserin sunucusu Hamiye Dimoğlu Çınar, konser boyunca şarkı aralarında Türk dünyasından şiir bukleleri okuyup, Nevruz ve Çanakkale Destanı üzerine de bir konuşma yaptı

Foto 7: Konseri düzenleyen Ünal Çınar, gecenin sonunda Ali Kınık’a ait Vatan Utansın adlı şiiri okudu

Foto 8-9: Konserde izleyiciler ellerinde Türk bayraklarıyla sanatçılara eşlik ettiler