TUNÇ FINDIK 14*8000 PROJESİNİN SON DAĞI NANGA PARBAT İÇİN YOLA ÇIKIYOR...

Pakistan’daki Nanga Parbat dağı (8126m) tırmanışı için 11 haziran 2022 tarihinde yola çıkıyor.

TUNÇ FINDIK 14*8000 PROJESİNİN SON DAĞI NANGA PARBAT İÇİN YOLA ÇIKIYOR...
Milli sporcumuz, Zirve Dağcılık Kulübü Genel Başkan Yardımcımız Tunç Fındık 14×8000 projesindeki son kalan 8000 metrelik dağ olan Pakistan’daki Nanga Parbat dağı (8126m) tırmanışı için 11 haziran 2022 tarihinde yola çıkıyor.
Daha önce 2 kez bu dağı deneyen ve aşağıdaki kendi yazısında da belirttiği üzere talihsizlikler ile geri dönen Tunç bu kez daha umutlu. Bizlerde kendisine şans diliyor ve sağlıkla dönmesini temenni ediyoruz. Dualarımız seninle TUNÇ...
Kendi yazısı ile etkinlik bilgisi...
"14×8000 projemdeki son kalan 8000 metrelik dağ olan Pakistan’daki Nanga Parbat dağı (8126m) tırmanışı için 11 haziran 2022 tarihinde yola çıkıyorum. 50 günden uzun süredir umutsuzca beklediğim Pakistan vizemin de gelmesiyle beraber kesinleşen bu tırmanış, temmuz ayı sonuna dek 45 gün kadar sürecek. 4000 metredeki ana kamptan ötede hiç oksijen desteği kullanmadan, kendime yetecek tarzda, herşeyimi taşıyarak tırmanmayı planladım. Tırmanış, Kuzey Pakistan’ın Gilgit bölgesinde, Himalaya dağlarının en batı ucunda yeralan, dünyadaki en yüksek 9. dağ olan Nanga Parbat’ın devasa Diamir yamacı, yani batı yüzünden, 1964 Kinshofer rotasından olacak, bu rota teknik olarak oldukça zor bir tırmanış (60 derece buz tırmanışı, VI derece kaya tırmanışı, 4000m’deki ana kamptan zirveye 4100m irtifa farkı) ve son derece uzun, büyük bir rota. Bu tırmanışta normal olarak zaten Sherpa desteği kullanmayacağım, ancak hemen tümü oksijen ve ciddi Sherpa desteği ile tırmanacak olan, her milletten insanın katıldığı büyük bir ekspedisyonun ana kampını (maliyet açısından) onlarla paylaşacağım ve rotada sabit hat döşenmesinde de yardımcı olacağım.
Nanga Parbat tırmanışımın tek bir ana sponsoru var; Parkolay Otomatik Otopark Sistemleri. 2019’dan sonra araya pandemi girdiği için haddinden fazla geciken bu son ve büyük tırmanış onların nazik desteği ile gerçekleşiyor, sonsuz teşekkürler!
Bunun haricinde yerel ambassadoru olduğum The North Face, atlet takımı üyesi olduğum Grivel de bana tabi ki, her zamanki gibi ürün desteği veriyor. Uydu telefonu konusunda Gaia İletişim destek verdi, Solgar ve Züber de her zaman ürün desteklerini sürdürmekteler. Kutupayısı her konuda sonsuz desteğini esirgemiyor, çok teşekkür ederim. Ayrıca Nunatak da MSR ürünleri ile beni desteklemeye devam ediyor. Ve tabi ki, Canon Türkiye’ye de ürün (makine) destekleri için çok teşekkür ediyorum. Tüm bu destekler ile herşeyin daha kolay olduğunu hatırlatmam gerekiyor.. Az sayıdaki sınırlı dost ve arkadaşımın içten iyi niyet dileklerine ve başarı temennilerine müteşekkirim.
Bu benim Nanga Parbat’ta artık üçüncü seferim; toplamda yirmibeşinci 8000 metrelik seferim olacak ve zirveye çıkarsam toplamda onbeşinci 8000 metrelik zirvem olacak.. Nanga Parbat’ta ilk sefer, 2013 yılında Taliban ana kampta 11 kişiyi kurşuna dizdiği ve buna bağlı olarak Pakistan ordusu dağı kapattığı için trajik tarzda sona ermişti, tabii ki canımla geri dönebildiğim için çok şanslıydım. 2018 yılında Romen dostum Alex Gavan ile beraber iki kişi, hafif ve sefil bir şekilde tırmanmayı denemiştik ancak ay boyu kötü devam eden hava durumu ve bunun sonucunda oluşan ciddi çığ riski bize izin vermemişti. Bu seferden umutluyum!
Dağlarla kalın!"
TUNÇ FINDIK