Tom Odell'in efsanevi Another Love şarkısının sözleri..

Ama artık bir aşk acısı şarkısı olmanın çok ötesinde bir anlamı var...

Tom Odell'in efsanevi Another Love şarkısının sözleri..

And if somebody hurts you, I wanna fight
But my hands been broken one too many times
So I'll use my voice, I'll be so fucking rude
Words they always win, but I know I'll lose....

Tom Odell'in efsanevi Another Love şarkısının sözleri.. Ama artık bir aşk acısı şarkısı olmanın çok ötesinde bir anlamı var...

İran'da kendi varlıkları, bedenleri ve yaşam tarzıları hakkında "başkalarının" söz sahibi olma boyunduruğundan kurtulmak isteyen kadınlar, ülke tarihindeki en cesur protestolara imza atıp büyük bir mücadele veriyorlar.. .
Kadın olmanın çok zor olduğu bir coğrafyada, erkek egemen ideolojiye, dini baskılarla seslerinin yok edilişine isyan edip özgürlüğe ulaşmak ümidiyle canlarını riske atmak pahasına hem de..

Ve müziğin, sanatın gücü büyük bir mücadelenin ikonik sembolü haline geldi. Insagram, Twitter, Tiktok , yani hangi sosyal medya platformuna göz atsanız İran'lı kadınların mücadele videolarının Tom Odell'in yukarıda sözlerini yazdığım şarkısı eklenerek paylaşıldığını göreceksiniz.. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar şarkının sözlerini paylaşıp İran'lı kadınların mücadelesine verdikleri desteği gösteriyor.

Ve eğer birisi seni incitir ise, dövüşmek/mücadele etmek isterim
Ama daha önce ellerim pek çok kez kırıldı
Öyleyse ben de sesimi kullanacağım, çok kaba olacağım
Kelimeler, her zaman kazanırlar ama ben kaybedeceğimi biliyorum diyor sözler..

Daha önce sesleri pek çok kez kesilen ve mücadele edemesinler diye elleri, kanatları kırılan kadınların haykırışıyla özdeş hale gelen şarkı ve görüntüler birleşince gözlerim dolarak izledim her bir videoyu.

Ama bir yerine itirazım var.. " but I know I'll lose" yerine, "and I know I/we'll win" diye haykırmak istiyorum şarkıyı..

Kadınların özgür olmadığı, varlıklarını kabul ettiremediği, ezildiği, aşağılandığı, cinsiyetleri nedeniyle ötekileştirildiği, haksızlığa uğradığı, baskı gördüğü, emeğinin karşılığını olması gerektiği gibi alamadığı, baskı altında yaşadığı bir dünyada aslında herkes kaybediyor. O yüzden dünyanın hangi noktasında olursa olsun bu mücadeleyi kazanmak zorundayız..

Sevgili K. Gönenç Atakan kadın konusu ile ilgili yazı yazdığım ve biraz ümitsiz olduğum bir gün "pes etmek yok, sonunda dünyayı kadınlar kurtacak" diye yazmıştı bana.. Şimdi ben bu sözleri bütün kadınlara ve dünyaya söylemek istiyorum. Pes etmek yok; biliyorum kazanacak, dünyayı kurtaracak ve onu daha iyi bir yer haline getireceğiz...

Prof. Dr. Çisil Sohodol

BAU Global