"Suriyeliler ülkelerine dönsün" diyenleri tehdit eden Osmanlı Ocakları Başkanı 24 saat içinde U dönüşü yaptı

“1920’LERDE VERİLEN VATANDAŞLIKLARI KASTETTİM”

"Suriyeliler ülkelerine dönsün" diyenleri tehdit eden Osmanlı Ocakları Başkanı 24 saat içinde U dönüşü yaptı

“Suriyeliler dönsün” diyenlere karşı “Herkes akıllı olsun, herkes aklını başına alsın” diye tehditler savuran Osmanlı Ocakları Gençlik Kolları Başkanı Fazlı Bal 24 saat için “U” dönüşü yaparak tam tersi açıklamalarda bulundu.

Odatv’ye konuşan Osmanlı Ocakları Gençlik Kolları Başkanı Fazlı Bal “Ben mültecilerin bir an önce gitmesini istiyorum. Herkese vatandaşlık verilmesini asla istemem” dedi.

Osmanlı Ocakları Türkiye Gençlik Kolları Başkanı Fazlı Bal dün mültecilerle ilgili sosyal TikTok’ta paylaştığı video ile gündeme geldi.

Fazlı Bal paylaştığı videoda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yıllar önce yüz binlerce Ermeniye, Yahudiye, Yunana, Bulgara vatandaşlık verdiniz. Kimsenin sesi çıkmıyor. Şimdi buradaki muhacirlere zır zır ötüyorsunuz. Bunlar bizim kardeşlerimiz. Herkes akıllı olsun, herkes aklını başına alsın. Burası güçlü Türkiye. Bu topraklar kanla alındı, kanla verilir. Öyle kolay değil.”

“1920’LERDE VERİLEN VATANDAŞLIKLARI KASTETTİM”

Osmanlı Ocakları Türkiye Gençlik Kolları Başkanı Fazlı Bal konuyla ilgili Odatv’den Ersin Eroğlu’na konuştu.

“Yıllar önce yüz binlerce Ermeniye, Yahudiye, Yunana, Bulgara vatandaşlık verdiniz. Kimsenin sesi çıkmıyor” sözleriyle 1920’lerde verilen vatandaşlıkları kastettiğini söyleyen Fazlı Bal sözlerine şöyle devam etti:

“Kimse 1920’lerde verilen vatandaşlıklarla ilgili bir şey demiyor. Bir şey demeye de hakkı da yok. Bu oldu bir kere, vatandaşlık verilenler başımızın tacıdır. Ben Osmanlı Ocakları Gençlik Kolları Başkanı’yım. Biz Osmanlı dönemindeki hoşgörüyü istiyoruz. Osmanlı’daki gibi insanların dilinin, dininin farklı olması bir şey ifade etmemeli. Benim için insan olması önemli. Biz yıllarca bu topraklarda her kesimden her dilden insanla huzur içinde yaşadık. Ben ırkçılığa karşı biriyim. Merhametli ve duygusal bir insanım.”

“MÜLTECİLERİN BİR AN ÖNCE GİTMESİNİ İSTİYORUM”

Videoda “Bu topraklar kanla alındı, kanla verilir” sözleriyle kimseyi tehdit etme amacının olmadığını ifade eden Fazlı Bal, mültecilerin Türkiye’de kalmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Mültecilerin bir an önce gitmesini istiyorum. Videoda yanımdaki çocuk Türkmen. Herkese vatandaşlık verilsin ister miyim asla istemem. Biz, Suriyelilerin ya da diğer mültecilerin burada durmasını ister miyiz asla istemeyiz. Eminim onlar da istemiyordur.

Ben aslında en başında kadınlar, çocuklar ve yaşlıların sınırdan alınıp orada mülteci kampı yapılarak barındırılmasını, geri kalanların ise Türkiye’ye alınmamasını isterdim. Bunların girmesiyle bizim ülkemizin dengesi bozuldu. Hepimiz rahatsız olduk. Çok çirkin video görüntüleri var onların da biran önce cezalandırılmasını istiyoruz.”

“PROVOKASYON İÇİN YAPMADIM”

Ayyıldız Hareketi Genel Başkanı Yusuf Karaoğlu’nun kendisinin sözlerini alıntılayarak “Ayyıldız Hareketine gönül vermiş tüm genç kardeşlerime, gelen yoğun mesajlar üzere sesleniyorum. Buram buram provakasyon kokan ve bizleri bağlı olduğumuz BARIŞ ilkesinden farklı bir yöne çekmek isteyen bu tip girişimlere karşı her alanda sakinliğinizi koruyunuz. Sabrın sonu ZAFER!” ifadelerini sorduğumuz Fazlı Bal, “Ben bu paylaşımı bir provokasyon için yapmadım. Tehdit mesajları alıyorum. Benim duygularım bazı insanlar tarafından farklı algılandı. ‘Akıllı olun, aklınızı başınıza alın’ sözlerim bir tehdit değildi” dedi.

YENİCAG