ŞEHİT NEŞE ÖĞRETMEN

RUHUN SAD MEKANIN CENNET OLSUN OGRETMENIM

ŞEHİT NEŞE ÖĞRETMEN
                 OGRETMENLER GUNU ANISINA
                 NEŞE ALTEN Öğretmen 21 yaşındayken, 1993’de Diyarbakır/Bismil’in Çavuşlu Köyü’ne atanır. “Bayrağımın dalgalandığı her yerde hizmet ederim” diyerek gider.
Ancak okulun hali içler acısıdır. Camlar ve sıralar kırılmış, duvarlar yıllarca boya görmemiştir.
                  Ertesi gün başta köy muhtarı olmak üzere köyün ileri gelenleri ile konuşup, eksiklikleri gidermek için yardım ister. Ama talep ettiği destek konusunda köylülerin isteksizliğini fark eder. “Parasını ben vereyim, usta bulun yaptıralım ve okulumuzu çocuklarımıza yakışır hale getirelim.” deyince, bir sonraki gün okulda gerekli onarım işlemleri başlar.İlk maaşını bunlara harcar. 26 Ekim akşamı, okuldan biraz yorgun geldiğinde “Yemek yapmak için henüz bir ocakları bile olmadığınızdan bir tane mavi piknik tüpü, bir tane de tava ile biberleri kızartmak için hazırlar ve tavaya koyar. Yoğurdu çıkartır, ekmekle beraber masaya bırakır.”
Bu arada köydeki köpekler sürekli havlamakta ve ulumaktadır. Hava iyice kararmıştır. Kapı sertçe çalınır. “Açın; köydeniz; hoca hanımla bir konu görüşeceğiz” derler. Kapıyı açar açmaz iki teröristi silahları ile karşılarında bulurlar.
“                Biz kamuoyuna açıklama yapmadık mı; faşist TC’nin hiçbir öğretmenini, önderin talimatları doğrultusunda Kürdistan’a sokmayacağız; gelecek olanlar biletlerini iptal ettirsin demedik mi ulan”. deyip Babaya bir tokat atarlar; adamcağız yere düşer; burnundan kan akmaya başlamıştır.Sonra beklenmedik bir şekilde birden silahın namlusunu babanın kafasına dayar ve tetiğe basar. Boğuk bir ses çıkar adamcağızdan.
                   Neşe donmuş kalmıştır. Tekrar bağırmak ister ama sesi çıkmaz; kendini olduğu gibi yere bırakır. Hainler üç kişi olmuşlardır. Birisi saçlarından çekmeye başlar. Neşe yarı baygın haldedir. Bu arada zaman zaman tekme ve dipçik darbeleri de bedenine inmektedir.
                    Köyün hemen çıkışında küçük bir tepe vardır. Oraya kadar sürüyerek getirirler onu. Üstündeki elbise parça parça olmuştur.Bu arada iki terörist daha gelmiş ve beş kişi olmuşlardır.
Sonradan gelen diğer terörist, kaleşnikofu seriye alır ve Neşe Öğretmenin gösüne 10 kurşun yağdırarak Onu şehit eder.
 RUHUN SAD MEKANIN CENNET OLSUN OGRETMENIM
BU MILLET SENI VE SENIN GIBI OGRETMENLERI
UNUTMAYACAKTIR