Norveç’te Bir Kişi Evini Temizlerken Viking Eserleri Buldu

Vikinglerin ödeme yapmak için kullanmış olabileceği demir çubuklar buldu.

Norveç’te Bir Kişi Evini Temizlerken Viking Eserleri Buldu

Norveç’te evini temizleyen bir kişi, Vikinglerin ödeme yapmak için kullanmış olabileceği demir çubuklar buldu.

Hepimiz evlerimizde derinlemesine temizlik yaptığımızda, sahip olduğumuzu unuttuğumuz şeyleri bulduğumuzda sevinmişizdir. Şanslıysanız, bir köşede biraz para ya da geçen hafta aradığınız şeyi bulmuş olmanız mümkün.

Norveç’te bir kadın, yakın zaman önce yaptığı bir temizlik sırasında çok daha sıra dışı bir şey buldu. Grete Margot Sørum adlı kadın, ailesinin Valdres’teki evini temizliyordu. Evin bodrumundaki eşyaları düzenlerken düzinelerce Viking çağı eserine rastladı.

Eserler 1980’lerden beri evdeydi. Tarihi değeri olan bir şey bulduğunu fark eden Sørum, yerel bir müzeyle temasa geçti ve emanetleri teslim etti.

Açıklamada, arkeologların eserlerin Viking çağından veya erken Orta Çağlardan demir külçeler olarak tanımlandığı belirtildi. Fotoğraflarda, çubuk benzeri metal nesneleri görülüyor. Eserler neredeyse uzun saplı spatula şeklinde ve bir uçlarında delik var.

Metal nesnelerin tümü kabaca aynı boyut ve ağırlığa sahipti, bu da uzmanların bunların bir ödeme şekli olabileceğine inanmasına neden oldu.

Sørum, babasının evin yakınında bir kuyu kazarken metal çubukları bulduğunu söylüyor. Babası daha sonra nesneleri onlarca yıl evde bir köşede tutmuştu.

Uzmanlar, birinin bin yıllık eserleri saklamak için gömmüş, ancak bir daha geri dönmemiş olabileceğini düşünüyor.

Haber linki.