Nasıl kötü bir insan olunur?

Hazırsan güzel insan paylaşıyorum.

Nasıl kötü bir insan olunur?

Nasıl kötü bir insan olunur?
Evet bugün bunu yazacağım

Hep iyiyi ve güzeli düşünmek işe yarar diye düşünüyoruz bazen, işin aslı karanlığı ve kötüyü de bilmekten geçiyor. Neyin ise yaramadığını bilmeye neyin işe yaradığını bilmek kadar ihtiyacımız var.

Bir insanı kötü yapan en önemli özellikten bahsedeceğim. Eğer dönüştüremezsek giderek hayatı daha zor ve kendimizi daha çekilmez bir insan yapacak olandan bahsedeceğim, neye ne kadar sahip olduğumuzdan bağımsız olarak.

Yaşlandıkça insana hidayet gelmez. Bakın etrafınıza yaş aldıkca daha huysuz daha geçimsiz, yanlarında kalmaya 2 saat tahammül edemediğimiz içten içe sevdiğimiz ve birlikte olmak isteyip olamadıklarımız var.

Hazırsan güzel insan paylaşıyorum.

Kıyas!

Bir insan sürekli kıyas halinde ise, kendini sürekli bir başkasıyla kıyas eder halde ise, zihni bir savaş alanı haline gelmiştir. Onun için bir başkasının başarısı, kendi başarısızlığını, mutluluğu kendi mutsuzluğunu hatırlatır, bir başkasının gezmesi, kendi evde kalışını, bir başkasının yükselişi kendi umutsuz halini anlatır. Bu yüzden diliyle mutlu oldum dese de, ağzıyla gülümsese de içi bir cehennem yeridir. Zihni kendiyle baş başa kaldığında ona hakaretler savurur.

Bu kişi bir başkasına kötü olmadan önce aslında hep cehennemi zihninde yarattığından önce kendine kötüdür. Kötülüğü iyi niyetinden bağımsızdır! Burası önemli. Eğer bir kişi kıyastaysa, ne kadar sevsede eşine kötüdür, çocuğuna kötüdür, en çokta hane içine kötüdür. Hane dışına kötü olmanın daha yüksek bedelleri olduğunu düşünür.

Mesela bir komşu yemek getirse ve ev halkı beğense, evet gerçekten güzel olmuş diyemez, bunun yerine ben bundan daha iyi yapıyorum ve siz hiç bana böyle soylemiyorsunuz diyebilir, Susabilir, ve benzeri...

Çok güzel bir insan olması kötü oluşunu etkilemez. Kötü dediğimiz şeyi %100 diye düşünüyoruz. Ya birisi iyi ya da kötüdür diye. Hayır bu doğru değil. Kötü yanlarımız, karanlık yanlarımız, güzel yanlarımızz ve ışıldayan yanlarımız var.

Ve zaten kötülük ne kadar güzel oldugumuzu, ne kadar değerli olduğumuzu unuttukca, kutsal yolumuzdan uzağa düştükçe kalbimize hasıl olan bir şey.

Nasıl daha güzele ve iyiye donusebilecegimizi anlattığım devamı Instagramda yorumda, buraya alamadım✌️
Instagram: kadingulerse


Hilal Çatak

Dönüşüm Anka İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanlığı, Eğitim ve Koçluk Hizmetleri

Profesyonel Yaşam Koçu / Adler International - ICF
Yüksek Performanslı Takım Koçu / Erickson - ICF
Points of You Practitioner - ICF