Muhteşem bir Dünya hayal ediyorum.

Ve bu dünyaya katabileceklerimi düşünüyorum.

Muhteşem bir Dünya hayal ediyorum.
Bu Pazar günü gerçekten yoğun bir gelecek programı üzerine yoğunlaştım. Geçmiş tecrübeler, benden büyük insanların yaşam deneyimleri, gelecek okumaları derken kocaman bir yol haritası çıktı karşıma.

Yaşları ilerleyip, ömürlerinin sonuna doğru yaklaşan insanların keşkeleri geldi aklıma.. O insanların geleceğe dair planları, o planların şimdi başlasa bile gerçekleşme hızları ve o planların gerçeğe dönüşebilmesi için harcanacak enerjiler.. Belki onlar yapamadılar ama benim hayallerimi gerçekleştirmek için bir şeyler yapabilecek gücüm hala var dedim kendi kendime.

Hayallerin gerçeğe dönme yolculuğu nasıl başlar diye düşündüm hep. Her şey aslında bir adımla, bir başlangıç ile başlıyordu. Sonrası ise "süreklilik". Yani kararlı bir şekilde ilerlemekten geçiyordu her başarı. Binlerce dene yanıl.. Binlerce engel.. Binlerce demotivasyon.. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen ilerlemek ve hayal ettiğin geleceği kurmak.. Başarının yolu elbetteki zor olacaktı. Öyle de olmalıydı. Çünkü öğrenme dediğimiz mekanizma, zaten zorluklara çözüm üretmek değil miydi? Başarı dediğimiz ise zorlukların çözümü değil miydi?

Muhteşem bir Dünya hayal ediyorum. Ve bu dünyaya katabileceklerimi düşünüyorum. Algıladığım kadarıyla, elimden geldiği kadarıyla, öngörebildiğim kadarıyla, bilebildiğim kadarıyla..

"İçindeki cesareti ve kararlılığı bulduğunda, yola çıkmanın büyülü bir gücü vardır. İlk adımı at, inancını koru ve gayretle ilerle. Zorluklar ve engeller karşına çıksa da, yola devam et. Çünkü yola çıktığında, sana destek, rehberlik ve fırsatlar da gelir. Kendine güven ve hedefine odaklan. Unutma, yola çıkmak, hayatın güzelliklerini keşfetmenin başlangıcıdır. Yola çık, gerisi gelir" düşüncesiyle harekete geçmek gerekiyor. Bu cümleler hepimiz için geçerli. Hayal ettiğimiz geleceğe varmak için yola çıkmalıyız. O ilk adımı atmalıyız. Yoksa yaşamın sabit dönen çarkları zamanın kumlarını da akıtıyor ve bir yerde "ömür" dediğimiz şey bitiveriyor. Bu duruma çok şahit oldum. Ben böyle olmamalıyım, elimden geleni fazlasıyla yapmalıyım diyorum.

Türkiye'ye ve Türkiye'den Dünya'ya yüksek katma değerli ürünler üretme ve kazandırma yolculuğunda benimle birlikte olduğunuzu, bu yolculuğu hep birlikte yaptığımızı çok iyi biliyorum. Çünkü her daim yanımda oldunuz. Bu zamana kadar hep birlikte hareket ettik. Daha da güçlenerek ilerleyeceğimizden hiç şüphem yok.

Sizlerin de hayallerini gerçekleştirmek için benim de bir katkım olacaksa, canla başla elimden geleni yaparım. Yeter ki isteyin, yeter ki söyleyin.

Bugünden sonra "yerelleşme", "yerelleşmenin gücü", "yerel üretimin gücü" adına daha fazla paylaşımda ve aksiyonda bulunacağım. Çünkü globalin etkisi giderek azalıyor ve yerel markalar, yerel üretimler, sınırlı ama özel üretimler daha fazla değer kazanıyor.

Sizden bir şey rica edeceğim. Yerelde, özellikle tarım ve gıda alanında ürettiğiniz her değerli üründen beni haberdar etmenizi istiyorum. Organik ve katma değerli üretimler bunun başında geliyor.

Keyifli bir Pazar akşamı diliyorum.

Can KAYACILAR

Biyolog, Davranış Bilimci (Neuroscientist, MSc)
Bu resim için alternatif metin açıklaması yok