Mikro inverter nedir kurulumu ve fiyat aralığı

Mikro inverter nedir ?

Mikro inverter nedir kurulumu ve fiyat aralığı

17 Nisan 2020

Güneş enerjisinden elektrik üretmenin bir diğer yolu mikro ( micro ) inverterdir. Özellikle küçük kurulumlarda pratik ve sonuç odaklı hızlı bir kurulum kesinlikle mümkün olabilir. Veya güneş enerjisini öğrenmek isteyenler  , yeni başlayanlar hobi amaçlı küçük bütçelerle güneşten elektrik üretmek isteyenlerin tercihi mikro inverter olabilir. Peki mikro inverter nedir kurulumu ve fiyat aralığı nedir. Bu video makalemizde bulacaksınız. Türkiye’de satın alabileceğiniz farklı güç sınıflarında ürünler bulmak mümkündür. Videomuzda çok detaylı bir şekilde sıfırdan bir mikro inverter kurulumu , uzaktan izleme sisteminin ayarlanması , çalışma mantığının teorik anlatımı ve uygulama deneyi ile birlikte dolu dolu bir anlatım sizleri bekliyor..

Mikro inverter nedir ?

Bağlandığı güneş panelindeki küçük DC voltajı ( örneğin 35V ) evde kullanabileceğimiz 220 V AC ye çevirebilen cihazlardır .. Şebeke bağlantılı inverter ailesinin bir üyesidir yani çalışması için mutlaka şehir şebekesi olması zorunludur. Ama güzel haber akü olmak zorunda değildir.

mikro inverter küçük boyutlara sahip bir veya bir kaç güneş panelindeki enerjiyi evde kullanıma uygun hale getirmek için kullanılır

Güneş panellerinden enerji üretirsiniz evinizde veya işyerinizde kullanırsınız.Enerji fazlası varsa dışarıya ( elektrik direğine ) doğru akar.. Bu duruma dikkat etmek gerekir. Enerji dışarı akarken , siz sanki evde tüketim yapıyormuşsunuz gibi fatura arttırır. Bölgenizdeki dağıtım şirketine resmi başvuru yapıp , enerji fazlasının satışı mümkündür. Bir mühendislik firmasıyla konuşabilirsiniz mesela https://www.technicall.com.tr/gunes-enejisi-yatirim-teknik-danismanligi/

Türkiye’de çokça kullanılan dizi inverterler belirli adette solar panel olmasını şart koşar; örneğin 5 güneş paneli altında çalışmaz veya 10 güneş paneli olmadan çalışmaz gibi.. Mikro inverter bir adet güneş paneli ile çalışabilir. Az maliyetli sistem kurmak için mantıklı olabilir.

Mikro inverter kurulumu

Mikro inverterler,  1 adet panel, 2 adet solar panel veya 4 adet solar panelin bağlanabileceği versiyonları bulunur. Örneğin 1 adet için olan mikro inverterde; güneş panelini bağlıyorsunuz ( yanlış bağlama ihtimaliniz yoktur uçlarında dişi ve erkek mc4 soket bulunur) diğer ucuna 220V uyguluyorsunuz. Aslında şebeke kablosunu binanızın girişindeki sayacınızın çıkışına bağlıyorsunuz.( evinizin içindeki prizlerde sayaç çıkışından gelir mesela.. )

Videoda test ettiğimiz Hoymiles MI-1200 ürününe 4 adet güneş paneli bağlanabiliyor. Her girişe 380Wp gücüne kadar güneş paneli bağlanabilir. Yani Hoymiles MI-1200 mikro invertere toplamda 4x380Wp güneş paneli bağlayabilirsiniz.  

İçerisinde bulunan dahili web server sayesinde güneş panellerden üretilen enerjiyi aynı network ( ağ ) içerisinde IP adresini girerek üretimi izleyebilirsiniz. (internet e çıkmadan… videomuzda detaylı olarak gösteriyoruz) Ayrıca internet üzerinden verilerinizi hoymiles serverda da saklayabilirsiniz. Öncelikle kayıt olmanız gerekiyor ve tüm verilerinizi gün gün saat saat izleyebilir kaydedebilir hale geliyorsunuz.. ( detaylar videoda )

Teknik detay incelemesi

Dört ayrı solar panelden gelen güçleri birbirinden bağımsız olarak kontrol edip çıkışına verebilmesi, tüm güneş panellerini tek tek takip edebiliyor olması kesinlikle bir avantaj . Çalışma voltaj değerlerine dikkat edilerek solar panel seçilirse , uzun yıllar sorunsuz bir süreç sizleri bekliyor olabilir.

hoymiles MI-1200 mikro inverter teknik verileri detaylar videomuzda

Mikro inverter ve topraklama

Güneş enerjisinden elektrik üretirken bağlantılar azami dikkat gerektirir. Basit görünen ancak dikkat edilmediğinde problem çıkarabilir küçük ekipmanlara dikkat ediniz. Topraklama belki de en dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir.Cihazın kullanım kitapçığında gösterildiği şekilde kesinlikle topraklamayı ihmal etmeyiniz.

Mikro inverter fiyat aralığı

Mikro inverter farklı fiyat aralıklarında Türkiye’de satıştadır. Hoymiles MI-1000 modeli 250$ + KDV civarında , Hoymiles MI-1200 285$ -300$ + KDV ve yeni çıkacak olan Hoymiles MI-1500 Modeli yaklaşık 350$ +KDV civarında fiyatlarla satışta olacak.

En az cihaz kadar önemli olan DTU ( data transfer unit ) olarak satılan izleme sistemidir. Bir adet alınan Hoymiles DTU ile birden çok mikro inverteri aynı ekranda izlemeniz mümkün olabiliyor. Hoymiles datalogger DTU fiyatı ise 250$ + KDV civarındadır.  

mikro inverter nedit nasıl kurulumu yapılır uzaktan izleme sisteminin ayarlanması mikro inverter fiyatları hepsi bu videomuzda

Mikro inverter avantajları

Farklı tipte güneş panellerini bağlayıp performans testi yapabilirsiniz. Panellerin birbirinden bağımsız çalışabiliyor olması çok büyük avantajdır. Mesela akıllı inverter olarak satılan mppt özellikli cihaz ile ilgili yaptığımız deneyde 50W ve 100W gücünde iki paneli seri bağladığınızda ikisi de 50 W mış gibi çalıştığını( toplam 100 Watt üretim) göstermiştik. İzlemek isteyenler için https://youtu.be/hBTVlT9ivnA

Mikro inverterde ise gölgelenme bir problem olmaz 50 Watt ve 100 W iki panel bağlandığında toplamda 150 watt güç üretilebilmektedir.

Hoymiles MI-1200 mikro inverter özelinde konuşacak olursak, ürünün 12 yıl garantili olduğunu söylemek isterim. Genel olarak inverterler standart 5 yıl garanti olarak sunulmaktadır.

Mikro inverter konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Belki de mikro inverter nedir açıkladık. Kurulumu sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta , enerji fazlasının şehir şebekesine doğru gitmemesini sağlamaktır. Size sorun çıkarmaması adına iki yöntem söyleyebilirim;

  1. Mikro inverteri kullandığınız ev veya işyerinde cihaz çalıştığı sürece yüklerin ( buzdolabı , çamaşır makinesi , lambalar ) çalışır olduğundan emin olun . yoksa mikro inverterin ürettiği enerji dışarı gider ve faturanız artar
  2. En güzel çözüm  : Dağıtım şirketi ile resmi süreçleri yaparak enerji fazlasının dışarı gitmesini sorun olmaktan çıkartabilirsiniz. Çift yönlü sayaç takılır ve enerji fazlası dışarı giderken size para dahi kazandırır ( çok yüksek kazanç olmaz ama birşeyler olur… )

Çift yönlü sayaç nedir bu makalemizde :http://www.keremcilli.com/gunes-enerji-sistemleri-icin-cift-yonlu-sayac/

Sonuç olarak ;

Mikro inverter nedir sorunun cevabı ; Mikro inverter kullanımı kolay kurulumu pratik ve Aküsüz olan bir şebeke bağlantılı inverter çeşididir. Bu sebeple dışarı kaçmaya çalışan enerjiyi kontrol edebildiğiniz sürece apartman balkonunuzda 1 güneş paneli ve 1 mikro inverter ile dahi sistem kurabilirsiniz.

Güneş enerjisi arazi kurulumları neden bitti ? sorularınızı youtube videomuz altında sorabilirsiniz.
http://www.keremcilli.com/mikro-inverter-nedir-kurulumu-ve-fiyat-araligi/