MHP'nin 'milletvekili transferini engellemek' için yasa değişikliği önerisine AKP'den destek geldi

Milletvekili transferini önlemek için yasa değişikliği önerisine, AKP'den olumlu yanıt geldi.

MHP'nin 'milletvekili transferini engellemek' için yasa değişikliği önerisine AKP'den destek geldi

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, baskın seçim halinde Ali Babacan'ın kurduğu DEVA Partisi ve Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'ne milletvekili verebilecekleri yönündeki açıklamasının ardından, milletvekili transferini önlemek için yasa değişikliği önerisine, AKP'den olumlu yanıt geldi.

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'nda değişiklik yapılarak milletvekili transferini önleyecek düzenlemeyi Haziran ayında TBMM gündemine getirebileceklerini açıkladı.

Bahçeli'nin hedef aldığı Gelecek Partisi ve DEVA Partisi sözcüleri ise 'milletvekili transferi' gibi bir gündemleri olmadığını belirterek, partilerinin örgütlenmelerini olası bir seçime kadar tamamlayıp, seçime girme hakkını kazanmayı planladıklarını belirtiyorlar.

MHP lideri Devlet Bahçeli, geçen hafta, bir yandan İYİ Parti lideri Meral Akşener'in, ülkenin sorunlarının çözümü için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 'memleket masası' toplanması çağrısına karşı sert tepki gösterirken, bir yandan da Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını gerekçe göstererek, milletvekili transferini de önlemeye dönük Seçim ve Siyasi Partiler Yasası'nda değişiklik, Siyasi Etik Yasası çıkarılmasına kadar 6 ayrı yasal düzenleme önermişti.

Bahçeli'nin önerisine yaklaşık bir hafta sonra AKP'den destek geldi.

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, milletvekili transferini önlemek için MHP ile çalışma yürüttüklerini açıkladı:

"Halkın tayin ettiği milletvekillerinin temsil ettiği siyasi iradenin çeşitli oyunlarla; ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkan vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz. Tekemmül ettiğinde diğer partiler ve kamuoyu ile paylaşacağız. Siyasi rekabet, partilerin kurallar dahilinde; ancak ülkenin üst çıkarlarını asla gözden çıkartmaksızın mücadelesi elbette olacak. Fakat unutmayalım; herkes gücünü ve meşruiyetini halkın iradesine borçludur. Kimse kendisini bu iradeyi keyfince değiştirecek yetkide göremez."